Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?

6
351

ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavına yüz binlerce öğrenci girdi. 18 Temmuzda açıklanacağı duyurulan sınavın tercih adımı en önemli adımlardan biri. Öğrencilerin akıllarında olan soru ise “Tercihleri nasıl yapacağım? Tercih yaparken nelere dikkat edeceğim?”

YKS tercihleri nasıl ve nereden yapılacak?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. YKS tercihleri ise 23-29 Temmuz tarihleri arasında alınacak.

Adaylar nasıl yerleştirilecek?

Her yükseköğretim programına, kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecek.

Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde, yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

Ayrıca adaylar sadece bir programa kayıt hakkı kazanacak. Bu da adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihi olacak. Bunun altında kalan tercihler işleme girmeyecek.

Tercih yapmadan önce neler yapılmalı?

Tercih döneminde öğrenciler başarıları ve istekleri doğrultusunda tercih yapacak. Bu dönemde ÖSYM’nin yayımladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu öğrencilere yol göstermede önemli olacaktır. Bölümlere giren öğrencilerin taban puanları, başarı sıralamaları bu yılki tercihlerin belirlenmesinde önemli bir rol alacaktır.

Tercih yapmadan önce istediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunu okulların internet sitelerinden, broşürlerden, tanıtım günlerinden öğrenebilirsiniz.

universite-tercihleri

  • Okurken hangi dersleri alacaksın?
  • Bu dersler hoşlanacağınız nitelikte mi?
  • Bu bölümü bitirdiğinizde ne ölçüde iş imkanı var?
  • Okumayı düşündüğünüz üniversitenin fiziksel şartları ve sosyal ortamı nasıl?
  • Barınma ve burs imkanı sağlanabiliyor mu?
  • Teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkanı sağlamada ne derece etkili?

İstemediğiniz bölümleri tercih listenize almayın

Kazansanız da okumak istemeyeceğiniz düşük başarı sıralı okulları tercih listenizden çıkartın.

Farklı puan türlerinde tercih yapıyorsanız her puan türünde en çok istediğiniz yerleri sıralamakla işe başlayın. Tek bir puan türünde tercih yapıyorsanız da en çok istediklerinizi en başa yazın. İstemediğiniz bir bölümde okuma ihtimalini göze almayın.

Tercih aralığınızı geniş tutun

Adaylara toplamda 24 tercih hakkı verilecek. Sadece tek bir bölüm ve okul yazmak sizin için çok riskli olabilir. Bu yüzden isteklerinizi çeşitlendirin ve birden fazla tercih ekleyin.

tercih-donemi-dikkat-edilecekler

Tercih Aralığı nasıl olmalı?

Örneğin, 25 binde olan bir öğrencinin geçen sene 4 bin sıralamadan almış bir bölümü tercih etmesi çok gerçekçi olamayabilir. Bu sıralamada bir öğrencinin kendi sıralamasının yarısı fazla ve yarısı aralığında tercih yapması da gerçekçi olacaktır. 25 bindeki bir öğrencinin 10 bin ve 30 bin arasında değişen bir aralıkta tercih yapabilir. Ancak yine de şansınızı deneyin. İlk sıralara yazacağınız 4 bindeki çok istediğiniz bir okula yerleşmeniz de şansınıza göre olası olabilir. İlk tercihlerinize mutlaka yüksek sıralamada olan okulları yazın.

“Tercih sıralamanız yüksek sıralaması olandan düşük sıralaması olana doğru yapın.”

Bu belirlemelerden sonra tercih edilen üniversitede okurken oluşabilecek barınma sorununu, ulaşım imkanlarını, yemek durumunu, burs durumuna, ek ücret uygulamasına, hazırlık şartına, yabancı dil eğitiminden eğitim programına pek çok ölçüt ile beraber tercih listenizi oluşturmalısınız. Üniversitenin vaat ettiklerine değil bugüne dek yaptıklarına bakmayı ihmal etmeyin. Seçeceğiniz üniversitenin coğrafi çevresi, eğitim koşulları, akademisyenleri, başarıları, teknolojik altyapısı, dil eğitiminin niteliği, kampüs ve şehir olanaklarını, burs olanaklarını ve en önemlisi de mezun olduğunuzda iş olanaklarınıza uygunluğunu mutlaka göz önünde bulundurun.

İpucu: Sıralamanız düşük geldiyse “Asla yerleşemeyeceğim” diye düşünüp karamsarlığa düşmeyin. ÖSYM’nin kılavuzunda yerleştirme puanı yazması gereken yerde bulunan ─ işareti o bölümün o okulda yeni açılmış bir bölüm olduğunu ifade eder. Bu bölümler için henüz yerleştirme puanı belirli değildir. Bu bölümleri yazarak üniversiteye yerleşme şansınızı arttırabilirsiniz.

nasil-tercih-yapilir

Ek Yerleştirme Nedir?

EK YERLEŞTİRME, İLK TERCİH DÖNEMİNDE YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERİN OKULLARIN DOLMAYAN KONTENJANLARINA TEKRAR TERCİH YAPARAK BAŞVURDUĞU TERCİH DÖNEMİDİR.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler bu dönemde ek tercih için başvuramazlar. İlk tercih dönemine göre çok daha az adayın tercih yapacağı bu dönemde öğrencilerin yerleşmesi doğru bir tercih listesi ile çok yüksek olacaktır. Bu dönemde öğrenciler hem bölüm tercihlerini gözden geçirmeli hem de üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almalıdırlar. Daha önce bilgi sahibi olmadıkları bölümleri ve üniversiteleri değerlendirmelidirler.

İstediğiniz bölüme yerleşmeniz dileğiyle.. 🙂

6 YORUMLAR

Fikirlerinizi paylaşın;