Tabletler Okul Öncesi Çocukların Zihnini Bulandırıyor

0
557

Britanyanın en büyük öğretmen derneğinin başkanına göre günümüz çocukları daha az merak ediyor ve daha az soru soruyor.Bunun en büyük nedeniyse çocukların zihinlerinin daha okula bile başlamadan önce tabletler tarafından bulandırılıyor olması.

Ulusal öğretmen birliği başkanı Andrew Mellor, çocukların okullara aktif yerine pasif öğrenciler olarak geldiklerini bunun sebebinin de ailelerin çocukları susturmak için tabletleri  birer ‘emzik’ gibi kullanmaları olduğunu söylüyor.

Mellor’a göre bu durum, aileyle beraber okunan resimli kitaplarla gelişen çocukların hayal gücünü ve merak gelişimini engelliyor.

Ne zaman bir öfke krizi geçirseler önüne emzik niyetine tablet konulan 4 yaşında okula daha yeni başlamış çocuklarımız var” diyor The Daily Telegraph’la olan bir röportajında.”Erken okuma ve matematik olarak uyarılmamışlar, kitaplara bakmak ve kelime dağarcığını geliştirmek yerine önlerinde bir tablet bulmuşlar.”

Bu çocuklara aktif bir öğrenci olmayı sorduğunuz zaman, onlara doğal bir şeymiş gibi gelmiyor çünkü bu konuda herhangi bir deneyime sahip değiller.Onlar özellikle bir tabletin sağlamış olduğu bire bir iletişime alışıklar. Bire bir iletişimle çocuğu harekete geçirmek de okuldaki 30 kişilik sınıflarla pek mümkün olmuyor.”

Mellor, beş yaş altı çocuklar da giderek artarak kullanılan bu teknolojiden çocuğu vazgeçirmenin 1 yıl sürdüğünü söylüyor.

Ofcom verilerine göre 4 yaşındaki çocukların 5’te 3’ünden fazlası bir tablete sahip ve yarısından fazlası hafta da yaklaşık 8 saat internette.

 

Mellor, oyun alanına veya okul kapısına sosyal medyada yaşanan tartışmalardan sonra patlamaya hazır bir şekilde gelen veliler ve çocuklarda ki şiddet artışı için de sosyal medyayı suçluyor.

Mellor’a göre sosyal medya, yüz yüze yaşanacak bir tartışmadan daha şiddetli bir tutuma teşvik ediyor.

“Bu durum benim okulum gibi her dersin kritik olduğu bir okulda bizi standart ajandamızdan uzaklaştırıyor.Okul dışında yaşanmış olanlarla uğraşmak için zaman harcamayı göze alamayız.”

Sözleri başka bir eğitimci olan Peter Radcliffe tarafından da destekleniyor.Ona göre sosyal medya gençlerin psikolojisiyle o kadar iç içe ki, birçok gencin hayatını başkalarını suçlayan ve canını sıkan ‘sürekli bir taciz döngüsüne’ çeviriyor.

“En kötü senaryoda, ebeveynler hatta dedelerle ananeler bu döngüye katılıyor ve bu genellikle başka bir aileye karşı tırmanan bir düşmanlıkla sonuçlanıyor. Kavga genelde  akşamları veya haftasonları başlasada, okulun bu kavganın yansımalarıyla uğraşması gerekiyormuş gibi bir beklenti var.”

Mellor, ilkokul çocuklarının bile akıllı telefonlarında pornografik içerik bulunduğu bu kontrolsüz erişime karşı endişesini de ayrıca dile getiriyor.

Hükümetin harekete geçmesini; teknoloji devlerini sosyal olarak daha sorumlu olmaya ve çocukların sosyal medya kontrolü konusunda ebeveynlere daha fazla yardım etmeye  zorlamasını istiyor.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/technology/2018/09/08/childrens-minds-dulled-ipads-starting-primary-school/

Fikirlerinizi paylaşın;