Sınıfta Elektronik Cihaz Bulunması Daha Düşük Sınav Notlarına Yol Açıyor

0
411
Sınıfta telefon ve bilgisayarlarının açık olmasına izin verilen öğrenciler sınavlarda daha düşük not aldılar

Sınıfta elektronik cihazların kullanılması, öğrencilerin dikkatini dağıtıyor ve daha düşük sınav notlarına yol açıyor.

‘Educational Psychology’ ’de paylaşılan çalışma gösteriyor ki ders işlenirken telefon ve bilgisayarları yanlarında bulunan öğrenciler, elektronik kullanmayan öğrencilere göre yüzde 5 daha düşük not aldılar.

Araştırmacılar 118 kolej öğrencisini aynı dersi alacak şekilde iki gruba ayırdılar.Her iki grupta aynı profesör tarafından, aynı araçlar kullanılarak ders gördü fakat bir gruba akademik olmayan amaçlarla telefon ve bilgisayar kullanmasına izin verilirken bir diğer gruba bu izin verilmedi.Teknolojik alet kullanmalarına izin verilen öğrenciler ders sırasında yapılan anlama testlerinde diğerlerinden daha düşük not almazken, iş dönem sonunda yapılan sınav sonuçlarına gelince diğerlerinden daha düşük not aldılar.

Üstelik teknolojik alet kullanımına izin verilen sınıfta bulunmasına rağmen teknolojik alet kullanmayan öğrenciler de bundan nasibini aldılar; dönem sonunda yapılan sınavdan onlar da düşük not aldılar.Araştırmacılar bunu etraflarında bulunan teknolojik aletlerden kaynaklanan dikkat dağınıklığına bağladılar.

Araştırmaya göre, “İnternet erişimi olan teknolojik aletler (laptop, tablet ve cep telefonu),  modern kolej eğitimini bölünmüş bir dikkat görevine çeviriyor.” 

Eğer bir insanın dikkati 2 göreve bölünürse, daha sonradan bu konulara ait daha az şey hatırlanabiliyor, diyor ABC News.

Araştırmanın baş yazarı ve Rutgers Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Arnold Glass’ın ABC’ye söylediğine göre araştırma orta okul ve lise için geçerli olduğu gibi iş yerlerinde ki toplantılar için de geçerli.

Rutgers Üniversitesinin yaptığı basın açıklamasına göre, ilk defa bu araştırmayla beraber elektronik aletlerin yarattığı dikkat dağınıklığı ile sınav performansı arasında nedensel bir bağ kuruldu.

“Birçok kendini adamış öğrenci akademik başarısına zarar vermeden dikkatini birden fazla şeye verebileceğini düşünüyor.Ancak biz bu durumun sınav performansı ve son notlarla sinsi bir bağlantısı olduğunu keşfettik.”, diyor Glass.”Sınıfta bu aletlerin kullanımının kontrolünü kolaylaştırmak için, öğretmenler alıkonmanın yarattığı dikkat dağınıkılığının sadece kendileri için değil, bütün bir sınıfa zararlı etkileri olduğunu öğrencilerine anlatmalı.”

Kaynak: https://www.usnews.com/news/education-news/articles/2018-07-27/study-cellphones-laptops-in-the-classroom-lead-to-lower-test-scores

Fikirlerinizi paylaşın;