Pedagog Nedir?

0
1309
pedagog-nedir

Türkiye’de kullanımı çok yaygın olup da ne iş yaptığı tam anlamıyla kavranamayan bir meslek dalı var. Sizce pedagog nedir? Elbette şuan bu satırları okurken zihniniz sorgulamaya başladı bile. Pedagog nedir? Ne iş yapar? Kimler pedagog ünvanını alır?  Belki şimdiye kadar onlarca kez duyduğunuz ama detaylıca düşünmediğiniz bu meslek aslında tüm ebeveynleri yakından ilgilendiriyor.

Şöyle ki, pedagog çocuk eğitimcisidir. Çocuklara eğitim verebilir, ailelere çocuk eğitimi alanında danışmanlık sunabilir ama çocukları tedavi edemez. Çocukların psikolojik problemlerini tedavi etmek çocuk psikiyatristi ve çocuk psikoloğunun görevidir. Burada çok önemli bir farklılık vardır. Ebeveynler çocuklarının ihtiyacının ne olduğunu düşünerek doğru uzmanı seçmelidirler.

pedagog-nedir-2

Peki pedagog ile ilgili yanlış bilinenleri açıklayarak başladığımız yazımıza mesleği detaylı inceleyerek devam etmeye ne dersiniz? Hem ailelerimiz hem de bu meslek hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarımız için oluşturduğumuz bu yazımızda pedagog hakkında merak edilen her şeyi size aktarmaya çalışacağız.

 

Pedagog Nasıl Olunur? Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

Ülkemizde bu alanda uzmanlaştıran eğitimler oldukça yetersiz olmakla birlikte, çocuk psikoloğu yetiştiren bir lisans programı veya yüksek lisans programı bulunmamakta. Yani Türkiye’de mezun olunduğunda direk olarak pedagog ünvanını almanızı sağlayacak bir bölüm bulunmuyor. Pedagoji bölümü 1982 yılında kapandı. O tarihten bugüne bu alanda uzmanlaştıran eğitimler oldukça yetersiz olmakla birlikte, ülkemizde çocuk psikoloğu yetiştiren bir lisans programı veya yüksek lisans programı bulunmamakta. Psikoloji veya Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü’nden mezun olan uzmanlar psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yaparak, çocuk psikoloji alanında eğitimler alarak ve sadece çocuklarla çalışarak kendilerini yetiştirmektedirler. Çocuk Psikolojisi yanı sıra çocuk eğitimi ve gelişimi alanında eğitim almaları da gereklidir.

oyun terapisi

Tüm bunlarla birlikte, çocuklara uygulanabilen eğitici ve tedavi edici yöntemlerden biri de oyun terapisidir. Pedagog olmak isteyenlerin bu eğitimi almaları şarttır. Çünkü çocukların dili oyundur.  Zaten bu alanda çalışan çocuk psikolojisi uzmanları (pedagog değil), çocuk psikoloğu sayıları fazla değildir. Çocuk psikolojisi uzmanı, çocuk psikoloğu 0-18 yaş aralığında çocuklarla ve ailelerle çalışmaktadır.

Eğer pedagog olmak isteyen kişi bu eğitimleri almamışsa sadece çocuk eğitimcisi ve psikolojik danışmanlık, rehber öğretmen unvanlarının görevlerini yerine getirebilirler.

Pedagog Nerede Çalışır?

pedagog-nerede-calısır

Nasıl pedagog olabileceğiniz hakkındaki bilgileri detaylıca verdikten sonra, en önemli soru beliriyor kafalarda. Pedagog ünvanını aldıktan sonra nerede çalışabilirsiniz? Önceki paragrafımızda bahsettiğimiz gibi pedagog olabilmeniz için 4 yıllık Psikoloji ya da PDR(Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık) bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans yaparak pedagog ünvanı alabiliyorsunuz. Durum böyle olunca da bir Psikoloji ya da PDR mezununun çalışabileceği her yerde çalışma fırsatı zaten elde etmiş oluyorsunuz. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • “MEB’e bağlı olan okullarda psikolojik danışman veya rehber öğretmenolarak,
 • Yine aynı şekilde tüm özel okullarda da bu danışmanlık hizmetlerini sürdürebilirler,
 • Üniversitelerin akademik personel kadrolarında,
 • Özel eğitim veya rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışmanolarak,
 • Denetimli serbestlik veya cezaevlerinde pedagog olarak,
 • Sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda sosyal hizmetunvanıyla ya da psikolojik danışman olarak,
 • Aile danışma merkezlerinde aile danışmanı olarak,
 • Uzmanlaşarak eğitim ve koçluk merkezlerinde eğitim koçu, koç, öğrenci koçu vb. olarak,
 • Özel psikolojik danışma merkezlerinde veya psikoterapi merkezlerinde psikolojik danışman olarak,
 • Aile ve çocuk mahkemelerinde bilirkişi, sosyal hizmetli veya pedagog olarak ancak kadrolu olunması gerekir,
 • Askeriyenin okullarında yine aynı şekilde psikolojik danışman veya rehber olarak çalışabilmektedirler.” gibi çok fazla seçenek var.

Pedagog Olmak için Kaç Puan Almak Gerekir?

Pedagog olmak için önünüzde iki farklı yol bulunmakta. Ya 4 yıllık eğitim veren bir üniversitede Psikoloji okumalısınız ya da aynı şekilde 4 yıllık eğitim veren bir üniversitede PDR okumalısınız. Ülkemizdeki sisteme göre, üniversite sınavına girerek gerekli puan türünden yeterli puanı almanız gerekiyor. Bu puanlar her sene değişmekle birlikte, bir fikir oluşturmak için dilerseniz her iki bölümden de en yüksek ve en düşük puanlı üniversitelere birkaç örnek verelim.

Üniversite Adı Bölümün Adı Başarı Sırası En Yüksek Puan
Koç Üniversitesi (İstanbul) Psikoloji (İngilizce) (Tam Burslu) 715 521,98170
Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) Psikoloji (İngilizce)

 

1320 537,95213
MEF Üniversitesi (İstanbul) Psikoloji (İngilizce) (Tam Burslu) 14200 457,47007
Bülent Ecevit Üniversitesi (Zonguldak) Psikoloji 38500 432,47951
Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) 6340 500,36389
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 19300 492,77551

 

Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 28700 437,62079

 

Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (%50 Burslu) 89100 421,75413

 

Kamuda Pedagog Maaşları Ne Kadardır?

Hizmet Yılı Eğitim Maaş
Yeni Başlayan Lisans 3.308 TL
3 yıl Lisans 3.371 TL
6 yıl Lisans 3.391 TL
9 yıl Lisans 3.404 TL
12 yıl Lisans 3.564 TL
25 yıl ve üzeri Lisans 3.830 TL

 

Özel sektörde de edindiğiniz tecrübe ve aldığınız sertifikalar doğrultusunda maaşınız değişiklik göstermektedir. Fakat fiyatlar kısmen bunlara benzemektedir.

Fikirlerinizi paylaşın;