Özel Okullarda Erken Kayıt Dönemi Başladı..Peki Hangi Okula Kayıt Yaptıracağınıza Karar Verdiniz Mi?

4
378

Özel okullar, yılın ilk aylarında yeni eğitim-öğretim yılın kontenjanını doldurmak için velilere sundukları bir indirim dönemidir.Bundan olsa gerek ki özellikle Mart-Nisan-Mayıs aylarında her yerde Özel Okulların reklamları karşınıza çıkar.

Özel-okul-erken-kayıt-dönemi

Bu belki sizde kafa karışıklığı belki de kararınızı netleştirmenize yardımcı olacaktır.

Peki Özel Okulların erken kayıt dönemi‘n avantajları ve dezavantajları nelerdir? Velinin faydasına mıdır bu fırsat? Bu gibi soruları tabi artırabiliriz.Ama önce faydasından ve dezavantajından bahsedebiliriz.

 

Özel Okulların Erken Kayıt Dönemin Avantaj ve Dezavantajları

 

Özel Okul sayısında son yıllarda ciddi bir yükselişin olduğundan söyleyebiliriz. 2013 yılında Özel Okul sayısı 3 bin 200 iken bu 2016 yılında 8 bin 250’ye çıktı. Tabi eğitim acısından bakıldığında bu oran sevindirici olsa da bu artış aslında büyük bir rekabetin de somut verisidir.

Her Özel Okul kendi kontenjanlarını doldurma çabasında ve ciddi bir reklam çalışması yapmaktadırlar. Özel-okul-erken-kayıt-avantaj-dezavantaj

Erken kayıt dönemin Özel Okullara en büyük avantajı, bu dönemde peşin bir ödeme almaktadırlar. Bu da okulun bir sonraki yılın ücreti alarak devamlılığını sağlıyor.

Özel Okulda yemek, servis ve kıyafet ücretleri de eğitim ücretinden ayrı olarak belirlenir. Tabi bu erken kayıt döneminde bunlarda da bir indirim olmaktadır.

Peki erken kayıt döneminde kayıt yaptırmak avantajlı mıdır? Tabi ki avantajlar var. Normal bütçenizin çok üzerinde olan bir okula erken kayıt döneminde çok daha uygun bir fiyatla çocuğunuzun kaydını yaptırabiliyorsunuz. Tabi bu dönemde okulları iyi araştırmakta fayda vardır.  Veliler bu dönemi ne kadar iyi değerlendirirlerse o kadar avantajlarına olacaktır.

Özel Okullardan bazıları geçtiğimiz aylarda velilerine %15-20 arasında zamlı fiyatlarını açıkladılar. Bazı okullarda ise yemek ücretlerini çok artırdılar. Tabi veliler buna itiraz edip okula yemeği evden götürmek istediklerini söyleseler de ” yemek zorunlu” cevabıyla karşılaştılar.

Bu özel okullar sağlık nedeniyle böyle bir şeyi kabul etmeyebilirler tabi normal olarak. Ancak velilere de hak vermemek mümkün değil.

Kanunlarda ve yönetmelikte aslında böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Herhangi bir yükümlülük bulunmamasıyla birlikte bunun aslında öğrencinin tamamen demokratik hakkıdır.

Bu konuda veliler Milli Eğitim İlçe Müdürlüğüne dilekçe vererek hakkını arayabilir.

Özel-okul-erken-kayıt-avantaj-dezavantaj

Figen Atalay( Cumhuriyet Gazetesi) haberine göre; Eğitim ücretleriyle ilgili sınırlamanın yemeği kapsamadığını bu nedenle yemek ücretlerine yüksek zam yapanlarda olabileceğine dikkat çeken  Türkiye Özel Okullar Derneğin Başkanı Nurullah Dal,

”Bir okul yemek ücretlerini 3 bin 500 liradan  5 bin 400 liraya çıkarmış ise yemek ücretine yüzde 50’nin üstünde zam yapmıştır”

Nurullah Dal yemeğin ilkokullarda %99’unda pedagonin bir parçası olduğuna dikkat çeken Dal, ancak ortaokul ve lisede zorunlu olmadığını söyledi.

Özel-okul-erken-kayıt-avantaj-dezavantaj

Veliler erken kayıt dönemin avantajlarından tabi ki faydalansın. Ancak kayıt yaptırmadan önce Okulu iyice incelemelidir. Okulun eğitim ekolü nedir? Okul kurucusunun finansal gücü nedir? Öğretmenlerini düzenli olarak maaşlarını ödüyorlar mı? Okulun finansal yapısının ne kadar güçlü? gibi soruları sormalı araştırmalı.Biliyorsunuz ki bir çok okul kapanıyor. kimisi de devrediliyor. Çocuklarımızın bu tür durumlardan etkilenmemesi için önlem almak önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

4 YORUMLAR

Fikirlerinizi paylaşın;