Özel Okul Teşvik Nedir? Başvuru Bilgileri? Kimler Yararlanır?

10
1435
Özel okul teşvik ile ilgili herşey

Tüm veli ve öğrencilerimizin merakla beklediği ve akıllarda oldukça cevaplanmamış soru barındıran bir konuyu ele alacağız bu yazımızda. Özel Okul Teşvik hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi en doğru ve anlaşılır haliyle sizler için başlıklar halinde derledik;

 • Özel Okul Teşvik Nedir?
 • Özel Okul Teşvikine Kimler Başvuru Yapabilir?
 • Özel Okul Teşvik Başvurusu Ne Zaman?
 • Özel Okul Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
 • Özel Okul Teşvik Başvurusu Sonrası Tercih Dönemi
 • Özel Okul Teşvik Sonuç Sorgulaması
 • Özel Okul Teşvik Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?
 • Özel Okul Teşvik Hangi Durumlarda Kesilir?
 • Geçtiğimiz Senenin (2017) Teşvik Rakamları Nasıldı?

Özel Okul teşvik ile ilgili bilgiler

Hep beraber başlıkların detaylarını inceleyelim.

Teşvik ile ilgili bilgilere geçmeden önce Özel Okul Bursluluk sınavı sayfamıza göz atarak 2018 – 2019 Eğitim öğretim dönemi için bursluluk sınavı yapan özel okulları listesine ulaşabilir, bursluluk sınavlarına katılarak özel okullardan burs imkânları kazanabilirsiniz.

Özel Okul Teşvik nedir

Özel Okul Teşviki Nedir?

Özel okul teşviki, Millî Eğitim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan; çocuğunun özel okulda eğitim görmesini isteyip de maddi sebeplerden dolayı gönderemeyen velilere destek amaçlı ortak yürütülen bir çalışmadır.

Bu destek sayesinde devlet, öğrencinin okul ücretinin bir kısmını karşılayarak öğrenciye özel okulda eğitim görme fırsatı tanımış oluyor. Teşvikin gündeme gelmesiyle beraber akıllara gelen sorulardan ilki; bu desteği kimlerin alabileceği?

Özel Okul Teşvikine Kimler Başvuru Yapabilir?

Her veli çocuğunun çok iyi bir okulda kaliteli bir eğitim almasını ve bu doğrultuda geleceğinin yol haritasının çizmesini ister. Özel Okul Teşviki ile velilerin bu isteğini gerçekleştirebilmesi için oldukça önemli bir adım atılmış oldu. Fakat bu destekten faydalanabilmek için Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) teşviki başvuru şartları bulunmakta.

 • Özel Okul Teşvikinden yararlanabilmenin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim ve Temel Lise Öğrencileri özel okul teşvik başvurusu yapabilecekler.
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken sınıf tekrarı yapmamış olmak oldukça önemli.
 • Anne veya babası hayatta olmayan öğrenciler ve MEB personelinin çocukları teşvik alabilmek için avantajlı durumdalar.
 • Burslu olarak bir özel okulda okuyan ve burs oranı yüzde 51’in altında olan öğrenciler de destek alabilecek.

Özel Okul Teşviki Başvurusu Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığınca, özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği başvuruları geçen sene 10 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihleri arasında alındı. 2018 – 2019 Eğitim öğretim döneminde de bu tarihler de olacağı tahmin ediliyor.

Özel Okul Teşviki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayallerindeki okullara gitmek isteyen öğrencilerin ve çocuklarının geleceğe umutla bakmasını isteyen velilerin bu haktan nasıl faydalanabilecekleri kısmı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Veli ve öğrenciler başvuruyu iki yerden yapabilecekler.

İlk seçenek olarak; Özel okul desteğine kayıtlı olduğu resmi/özel okul müdürlüklerinde, e-okuldaki “ Özel Kurumlar ve Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü” üzerinden ya da ikinci seçenek olarak MEBBİS’te “Özel Öğretim Kurumları Modülü” üzerinden başvurularını yapabilecekler.

 • Veli, başvuru esnasındaki formda verdiği bilgilerin doğruluğundan sorumlu olacak. Bu nedenle verilen bilgilerin doğruluğundan emin olunması çok önemli. Aksi bir durumda; yani yanlış bilgi ve belge sunulan başvurular ve destek hakları geçersiz sayılacak olup haklarında bakanlık tarafından yasal işlem başlatılacak.
 • Veliler, çocuklarının yarışma ve olimpiyatlardan elde ettikleri dereceleri de başvuru esnasında belgeleyebilirler. Öğrencinin katılmış olduğu ulusal veya il bazında yapılan yarışmalarda veya olimpiyatlarda almış olduğu derecelerini gösteren belgeleri ibraz ederek bir örneği okul müdürlüğüne teslim etmeliler.
 • Ailelerin gelir durumu bu desteği alabilmek için etkili olan faktörlerden biri. “Özel Okul Teşviki” almak isteyen öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait gelir durumunu gösteren belge ve başvuru kılavuzunda bulunan Gelir Beyan Taahhütnamesi başvuru esnasında okul müdürlüğüne teslim edilmeli. Herhangi bir gelir beyan etmeyen veliler ise yıl içinde gelir getirici herhangi bir işi olmadığına dair resmi belgeyi alarak okul müdürlüğüne teslim etmeliler.
 • Veliler, e-okul sistemi dışındaki kardeş öğrencilerin öğrenim belgelerini de başvuru esnasında okul müdürlüklerine teslim etmeliler.
 • Ayrıca veliler eğitim öğretim desteği başvurularının gerçekleşip gerçekleşmediğini e-okulVeli Bilgilendirme Sistemi” üzerinden kontrol edebilirler.

Özel Okul Teşviki Başvurusu Sonrası Tercih Dönemi

Sürecin yorucu kısmı öğrencilerimiz için bittikten sonra ailelerimiz için yorucu olan bir süreç başlıyor. Tercih dönemi bu sürecin en önemli kısmı dersek hata etmiş olmayız. Sonuçta çocuğunuzun geleceğini şekillendirecek olan okulu seçmeniz için en doğru tercihleri yapmanız lazım…
Geçen sene tercih işlemi yapabilecek öğrenci listesi, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında (ookgm.meb.gov.tr) ilan edildi.

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencileri yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Eğitim ve öğretim desteği tercihi yapmaya hak kazanan öğrencilerin velileri Başvuru ve Yerleştirme Takviminde belirtilen tarihlerde e-Okul üzerinden en fazla 15 okul tercihi yapabilecek. Bu okulların olabildiğince özenle seçilmesi gerekli. Okul ücretleri ve diğer şartlar hakkında bilgi sahibi olarak tercihlerinizi yapmanız son derece önemli bir nokta. Eğer Özel Okul Teşvikten faydalanarak okul kaydınızı gerçekleştirip, eylül ayında nakil yapmaya kalkışırsanız öğrenci teşvik hakkını kaybetmiş olur. Bu sebeple çok özen gösterilmesi gereken bir konu.

Özel Okul Teşviki Sonuç Sorgulaması

Tercih döneminin bitmesiyle birlikte merakla beklenen süreç başlıyor yani başvuru sonucunda teşvik aldığı kesinleşen öğrenci listesinin açıklanışı. Özel okul teşviki sorgulaması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sayfası (meb.gov.tr) üzerinden yapılmakta. Liste geçen sene 15 Eylül 2017´de açıklandı. 2018-2019 Eğitim ve öğretim yılında da özel okul teşvikinden yararlanmaya hak kazanan öğrencilerin eylül ayında açıklanması bekleniyor.

Eğitim ve öğretim desteğinde kimin ne oranda, ne kadar faydalanabileceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni dönem için duyurulacak. Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerin MEB’in resmi sayfasında belirteceği tarihe kadar kayıt hakkı kazandığı okula kayıt yaptırmaları gerekiyor. Bu süre içerisinde kaydını yaptırmayan öğrenciler destekten yararlanamayacağı için tarihler gözden kaçırılmamalı.

Tarih bilgileri açıklanır açıklanmaz sayfamızı güncelleyeceğiz. Takipte kalın..

Özel Okul Teşviki Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Özel okul teşviki ödemelerinin 2017-2018 eğitim öğretim yılı (geçtiğimiz sene) için üç taksit şeklinde ödenmesi planlandı ve 2017 Kasım ayında yapılan birinci taksit ödemesinin ardından, 2018 Şubat’ta ikinci taksit ve haziranda üçüncü taksit ödemesiyle tamamlandı.

Anlaşılacağı üzere 2018-2019 eğitim öğretim yılının ödeme planı da benzer tarihlerde üç taksit şeklinde MEB tarafından okullara ödenmek üzere il ve ilçe saymanlıklarına gönderilecek.

Özel Okul Teşviki Hangi Durumlarda Kesilir?

İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler eğitim kademesinin sonuna kadar bu haktan yararlanıyor. Örneğin; ilkokulda teşvik alan öğrenci 4 yılın sonuna kadar teşvik alıyor, ortaokulda tekrar başvuruyor. Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler özel okul eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybediyor.

Geçtiğimiz Senenin (2017) Teşvik Rakamları Nasıldı?

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için destek verilen okul türlerini, destek tutarlarını ve destek verilen öğrenci sayılarını tablomuzda rahatça görebilirsiniz.

Sıra No Kurum Türü Adı Destek Tutarları Destek Verilecek Öğrenci Sayıları
1 Okul Öncesi 3.060,00 TL 6.000
2 İlkokul 3.680,00 TL 15.000
3 Ortaokul 4.280,00 TL 15.000
4 Ortaöğretim 4.280,00 TL 15.000
5 Temel Lise 3.680,00 TL 24.000
Toplam 75.000

 

Bu sene de aynı okul türleri için benzer rakamların gündeme gelmesini bekliyoruz. Fakat en doğru bilgi için MEB’in açıklamalarını beklemekteyiz. Yeni rakamlar açıklanır açıklanmaz öğrenmek isterseniz bize mailinizi bırakın, açıklanır açıklanmaz size bildirelim.

2018 -2019 Eğitim öğretim yılında teşvik başvurusu yapabileceğiniz özel okulları listelemek ve detaylı incelemek için takipte kalın..

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının herkese başarı getirmesi dileğiyle…

Diğer yazılar

10 YORUMLAR

Fikirlerinizi paylaşın;