Okula Dönüş: Uzmanlardan 30 Tavsiye

0
240

Yeni t-shirtler ve ayakkabılar alındı, yaz tatili bronzluğu çoktan solmaya başladı.Bu işaretler yalnızca tek bir şeyi gösteriyor olabilir: okula dönme vakti geldi çattı.Fakat yeni akademik yılın başlangıcında ki stres ve zorlanma çocuklar kadar ebeveynler için de can sıkıcı.

Destek ve rehber arayanlar için çocuk bakım ve eğitim uzmanlarına, bu travmatik geçiş sürecinin acılarını biraz da olsa dindirmek için 30 paha biçilmez tavsiye vermelerini istedik.

Çocuklarınızı Tekrar Çalışma Moduna Sokun

Okula geri dönüşün ilk gününde, hava hala sıcak ve güneşliyken, çocukları için koşma modundan çıkıp çalışma moduna geçmek zor olabilir. Ormiston Academies Trust CEO’su Toby Salt’ın, yeni akademik yılın başlama vuruşunu yapmak için bazı tavsiyeleri var.

Hedefler Belirleyin

Dönem başlamadan önce çocuğunuzla geçen yılı değerlendirin.Ders konularını konuşun, son öğrendiği şeyi hatırlamasını isteyin.Bu onları tekrar odaklayacak ve motive edecek, sınıfa girmeden önce uygun zihin yapısına kavuşmalarını sağlayacak.

Gevezeliği Minimuma İndirin

Dönem başlamadan önce arkadaşlarıyla buluşmasını önerin.Birbirleri hakkındaki son gelişmeleri yakalamaları, ilk günün dikkat dağıtan konuşmalarının azalmasını sağlayacak ; öğretmenler bunun için size teşekkür edecek.

Sorumluğu Teşvik Edin

Onlara odalarına koymaları için ders programının ve güne başlamak için bir ihtiyaç listesinin de asılı olduğu küçük bir beyaz tahta alın.Ortaokul öğrencileri için okul sonrası haftalık çalışma programında anlaşın.Planlama anahtar kelime ve önemli olan erkenden bir rutine girmeleri.

Müfredatı Takip Edin

Benim babam bir öğretmendi ve bana her gün, o gün okulda ne öğrendiğimi sorardı.Bu aslında şaşırtıcı bir şekilde cevaplaması zor bir soru fakat çocuğunuzun okul işlerini takip ettiğinizi hissetmesi önemli bir şey.

Hobileri Kucaklayın

Çocuğunuza sunulan seçeneklere bakın ve ne yapmak istediğini konuşun.Bu dans, spor, kodlama veya bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi herhangi bir şey olabilir.Bu oturumlarla öğrenilen yetenekler başka alanlara da katkı sağlayabilir.

Beslenme Çantalarını Canlandırın

 

Bisküvi ve krakerler beslenme çantasına sürekli konulacak şeyler olmayabilir yine de diyetistyen Claire Wall’ın eğlenceli ve şekersiz tavsiyeleri var.

Muhteşem şey: Su

Standart bir ‘tek atımlık’ beslenme çantasında ki şekerli içecek 6 yaşındaki çocuğa 5 küp şeker vermeye benziyor.Bunun yerine çantaya su koyarak çocuğunuzun aldığı şeker miktarını hemen azaltın.Suya meyvesel bir tat katmak suyun içine limon dilimleri atabilirsiniz.

Sebzeye Yönelin

Cipslerden kurtulun ve bunun yerine çocuğunuza sebze çubukları verin.Onları da işin içine katın: kendi sebzesini kendisi seçsin ve salatalık, havuç, biber veya mısırı kendisi doğrasın.

Sandviçleri Çeşitlendirin

Çocuğunuza değişiklik olması için sandviç ekmeğini değiştirin: wraplar, bagetler, tost ekmekleri bir sosla beraber bu görevi görebilir.Klasik jambon-peynir ikilisindense, tavuk, biftek, konserve tuna veya somon balığı parçalarını deneyin.

Tatlı bir düzeltme

Meyveli yoğurtu deneyin.Çocuğunuzun günlük süt ürünü ihtiyacını, markette bulunan şeker katılmış çocuk yoğurtlarının yerine ahududu veya yaban mersinini normal yoğurda katarak lezzetli bir şekilde karşılayın.

Sabah Parlamalarını Engelleyin

Rutine oturtmak çocuğunuzun sabah çılgınlığının üstesinden gelebilir.Çocuk bakım uzmanı Kristen Harding’in evde barışı korumak için tavsiyeleri var.

Uyanın

Alarmınızı 15 dakika öncesine kurun ve çocuklarından erken uyanabiliyorsanız uyanmaya çalışın.Muhtemelen kendiniz çocuklardan daha hızlı hazırlanabilirsiniz.

Kahvaltı

Onlara bir önceki akşamdan kendi kahvaltılarını seçme şansı verin.Sabah ki zaman zaman aralığını bildiğinizden ve sunduğunuz seçeneklerin bu kısıtlı zamana uygun olduğundan emin olun.

Hazırlıklı Olun

 Kıyafetinizi seçmek veya öğle yemeği paketinizi hazırlamak sabahınızdan oldukça değerli zamanı alır ve çocuklar sizin son dakika davranışlarınızı taklit eder.

Elektronik Eşyalar

Eğer mümkünse komple yasaklayın.Teknlolojik aletlere bel bağlamak kolay gelebilir fakat bu aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini çekmek için zorlanacağınız ve kapatmaları için argüman bulacağınız anlamına da geliyor.

İlk Gün Stresiyle Başa Çıkın

İlkokula başlamak veya ortaokula geçmek korkutucu bir deneyim olabilir.İngiltere’de terapi aktiviteleri sunan bir kulubün program koordinatörü Bronach Hughes’un yardımcı olabilecek tavsiyeleri var.

Hazırlık, hazırlık..

Okul tarafından sağlanan kaynakları siz de okuyun; siz ne kadar hazırlıklı olursanız çocuğunuz da o kadar hazırlıklı olur.

Okula Alıştırın

Onunla birkaç deneme yürüyüşü yapmanız sadece yolculuğu boyunca ona göz kulak olmanızı sağlamaz aynı zamanda onu yeni okul binasına da alıştırır.

Konuşun

İlk gününüzde kendi başınınıza gelen komik olayları ve karşılaştığınız zorlukları nasıl aştığınızı anlatın.

Bağ Kurun

Bağlı olduğu rozet, kalem, anahtarlık gibi özel bir eşyayı yanında taşıması gün içindeki heyecanını yenmesini sağlayabilir.

Bir Ödev Stratejisine Sahip Olun

Bir enstitünün yeni yaptığı bir anket öğrencilerin 3’te birinin tatilden sonra ödevlere tekrar başlamakta zorlandığını ortaya koydu.Enstitünün müfredat başkanı Charlotte Gater’in geç kalmış ödevleri engellemek için birkaç tavsiyesi var.

Beraber Planlayın

Çocuklarınıza ödevlerinin sahibi olma şansını verin.Ne zaman ödevlerini yapıcağını ve ne zaman hobilerine vakit ayırıp, arkadaşlarıyla buluşacağını bırakın kendisi seçsin.Böylece durum kontrolünün biraz da kendisinde olduğunu hissedebilir.

Yardım İsteyin

Çocuğunuzun öğretilen yöntem size öğretilenden farklı olabilir.Ne yaptığını anlamıyorsanız, başka velilere veya öğretmenlerden yardım isteyin.

Yeni bir okula başlamakla baş edin

Küçük çocuklar için okula girmek yeni bir dünyaya adım atmak gibi olabilir.Çocuk iletişim derneğinin baş danışmanı Mandy Grist çocukları yeni çevresine hazırlamak için tavsiyelerini paylaşıyor.

Bu ne demek ?

İlk okul çocukları okula başladıkları zaman bilmedikleri kelimelerle karşılaşmaları olası bir durum.Kaydolma, derleme veya zil gibi kelimeler bile onlar için yeni şeyler olabilir.Okulda kullanılan kelimelerle ilgili bir liste çıkarıp çıkaramayacağınıza bir bakın ve onunla bu kelimelerin ne anlama geldiği konusunda konuşun.

Adın ne ?

Arkadaşlıklar kurmak okula başlamanın büyük bir parçası.Çocuklar bu konuda yardımcı olması için dil becerilerine güveneceklerdir.Neden ona yardımcı olabilecek cümleler üstünde çalışmıyorsunuz ? Mesela ‘Adın ne ? ‘, ‘Pokemon seviyormuşsun ?’ hatta ‘Sizinle oynayabilir miyim ? ’ gibi cümleleri deneyebilirsiniz.Ne kadar cümleleri kullanma konusunda kendilerine güvenirlerse o kadar kolay arkadaşlar bulabilirler.

Büyük Çocuklar

Ortaokula geçmek ezici bir deneyim olabilir.Çocuğunuzu öğretmenlerinin isimleri ve  yardım için kime başvurabileceği gibi okul için hayati bilgileri yazması konusunda cesaretlendirin.Çocuğunuzla dışardayken kendisine bir özgüven oluşturması için insanlara soru sorma alıştırması yapabilirsiniz.Mesela bir yol tarifi veya mağazadaki bir eşya için sorular sorabilirsiniz.

Çocuğunuzun Öğretmenini Tanıyın

 

Çocuğunuzun öğretmeniyle bir ilişki kurmak, okul yılı boyunca ne kadar ilerlediklerini öğrenmenizi sağlar.Michelle Doyle’ın öğretmenlerle dost canlısı olmak için birkaç tavsiyesi var.

Veli Toplantılarına Öncelik Verin

Veli toplantılarını ajandanıza olabildiğince erken ekleyin ve katılmadan önce ödevinizi yapın, en başta neleri sormak istediğinizi belirleyin.Not almaktan çekinmeyin.

Gönüllülük

Bir okul gezisi desteklemek veya sınıfıyla  meslek tanıtımında mesleğiniz hakkında konuşmak için zaman ayırabilir misiniz ? Okulla ilgili bir görev alabilir misiniz?Eğlenceli ve ilginç aktivitelerin yanı sıra kendinizi işin içine katmak, karşılaştığınız okul görevlileriyle de pozitif ilişki kurmanızı sağlayacak.

Çocuğunuzun arkadaş ağını genişletin

İyi bir arkadaşlık ağına sahip olmak çocuğunuzun okulda geçen zamanı boyunca  eğlenmesine ciddi anlamda katkı sağlar ve bunun öğrenime etkisi muazzamdır.İşte Rebecca Oberg’in birkaç tavsiyesi.

İlgili Olun

Neler yaptığını ve kimle oynadığını konuşun.Söylediği isimleri aklınızda tutmaya ve gelecek konuşmalarda kullanmaya çalışın.

Arkadaşlıklarına Değer Verin

Eğer büyük bir grupla sosyalleşmek yerine tek bir arkadaşıyla takılıyorsa endişelenmeyin.Hepimiz farklıyız.

Hareket Alanı Bırakın

Unutmayın ki kısa süreliğine de olsa çocukların arası sık sık bozulur ve her hikayenin genellikle iki yüzü vardır.Eğer arkadaşları hakkında çok sert eleştiriler yaparsanız, meseleyi atlatıp devam etmelerini garipleştirebilirsiniz.

Rol Model Olun

Çocuğa başkalarıyla en iyi şekilde nasıl iletişim kuracağını öğretmek ailenin görevidir: başkalarıyla kibar bir dille konuşun ve dinleyin, empati yapmaya çalışın, paylaşın.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/education/0/back-to-school-30-tips-from-the-experts/

Diğer yazılar

Fikirlerinizi paylaşın;