Öğrenciler İçin Teknolojiye Evet Ama Ne Zaman?

0
494

Bundan 2 yıl önce Bahçeşehir Üniversitesinde katıldığım ‘Eğitimde Yeni Eğilimler Konferansında şöyle bir vurgu vardı:

“Eğitimde teknolojinin yeri oldukça basit olmalı ve anlamlı kullanılmalı. Önce nasıl öğretildiğini öğrenmemiz gerekiyor. Çocukların teknolojiyi dikkatli ve az kullanmasına önem verilmeli. Yeni araştırmalara göre, ekrana maruz kalınan süre insanları etkiliyor. Çocukları bunlardan korumak zor olsa da gelecekte ona ulaşacaklar. Bu nedenle onların bunu nasıl kullandıklarını öğrenmek en doğrusu. Bu şekilde çocukların hayatında iyi veya kötü, nasıl yer aldığını anlayabiliriz.”

Günümüzde çocukların bile ellerinde en üst seviyede cihazlar var. Limitsiz olarak kullanılan bu teknoloji nimetleri ne yazık ki çocukların ve gençlerin hayattan kopmasına yol açıyor. Kaldırmak ya da cezalandırmak biz eğitimcilerin onaylamadığı ebeveyn tavırları. Keskin çıkışlar yapmak yerine belli kısıtlamaların yapılması daha sağlıklı bir duruş olacaktır. Bunları başarabilmek için öğretmenlere de önemli görevler düşmekte. Erhan Erkut hocamın dediği gibi, “Geleceğin dünyasına insan yetiştirmek istiyorsak iki değil, dört değil belki haftada sekiz saat teknoloji dersi olması gerekiyor. Artık kodlama, teknoloji okuryazarlığı gibi problem çözme odaklı, tasarım odaklı derslerin müfredata dahil olması gerekiyor. Eğer tasarım, problem çözme, grup çalışması, sunumu hedef alan dersler müfredata eklenmezse, eğitim ne işverenlerin istediği gibi olur ne de bizi gelecekte söz sahibi bir ülke haline getirir.” Çocuklar için teknoloji küçük yaşlarda seviyelere göre verildiğinde geleceğimizi garanti altına alırız. Bu yolla çocukların zeka gelişimi ve psikomotor hareketlerinin olumlu anlamda artışı söz konusu olacaktır. Üstün yetenekli ve zeki çocukların tespiti ve korunabilmesi için teknoloji bir araç olabilmektedir.

Amerikan Pediatri Akademisine ve Kanada Pediatri Derneği’ne göre 0-2 yaş arasındaki çocuklar teknolojiyle iç içe olmamalı, 3-5 yaş arasında günde 1 saat, 6-18 yaş arasında ise teknoloji kullanımları günde 2 saat ile sınırlanmalı. Bu derecelerin üstüne çıkıldığında dikkat eksikliği, anti sosyal kişilik yapısı gibi değişik rahatsızlıklar ortaya çıkmakta.Özellikle küçük yaşlarda elinde çok fazla süre tablet ya da cep telefonu olan çocukların gelişimleri yavaşlamaktadır. Obezite, dijital demans akla gelen diğer sıkıntılar.

Unutmayalım ki gezen, hareket eden, büyüklerin yaramaz diye tabir ettikleri çocuklar aslında olması gereken modellerdir.

Eğitim Danışmanı Süleyman Çokay

Diğer yazılar

Fikirlerinizi paylaşın;