Nasıl Yazılımcı Olunur? Nereden Başlamak Gerekir?

6
1203

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Teknolojinin sürekli ilerlemesi pek çok insanın da teknolojiden yararlanarak para kazanmasını sağlamaktadır. Bu neden ile günümüzde gençler tarafından meslek olarak en çok tercih edilenler arasında yazılımcı olmak bulunuyor. Yazılımcı olmak için nereden başlamalıyım? diyenler öncelikle bu işi hangi amaç ile yapmak istediklerine karar vermeleri gerekiyor. Yani yazılımcı olmayı hobi için istiyorsanız izleyeceğiniz yol ile profesyonel olarak yaparak geçim sağlamak amacı ile istiyorsanız izlenecek yol farklılık göstermektedir.

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Program Dili ile Başlamak Gerekir?

Öğrenilecek olan programlama diline göre bu konu şekillenecektir. Örneğin öncelikle hangi alan üzerinde uzmanlaşmak istendiğine karar verilmelidir. Mesela mobil yazılımcı mı yoksa oyun programlama mı yapılmak isteniyor. Bu konu netleştikten sonra çalışmaya da bu yönde devam etmek gerekir. Bundan sonra işler daha belirgin olacaktır. Seçim işlemi yapıldıktan sonra o alanda hangi dillerin daha çok kullanıldığı araştırmak gerekir. Belki bir belki de birden fazla dil sizin seçtiğiniz alanda kullanılıyordur. Bu noktada belirleyici olan ise bu dillerden hangisinin daha fazla tercih edildiğidir. Burada belirleyici olan bir diğer nokta ise kişinin öğrendiği dili sevmesidir. Böylece daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Programlama dili ile az çok bilgisi olan kişiler ise kullandıkları ve uygulamakta oldukları programlama dilinin geçerliliğinin olup olmadığına da dikkat etmeleri gerekir. Örneğin bir dönem Türkiye’de Delphi fazlası ile kullanılmaktayken son dönemlerde bunun yerini C Sharp almaya başladı.

Yazılımcı Olmak için Hangi Bölüm Bitirilmeli?

Yazılımcı olmak için gerekenler elbette ki bu kadar ile sınırlı değildir. Pek çok kişinin aklında yazılımcı olmanın bir okulu var mı sorusu sık sık takılır. Bilgisayar yazılımı öğrenebilmek için Bilgisayar Mühendisliği bölümü bulunuyor. Fakat bu bölümde yazılım konusu ders olarak veriliyor. Yani Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir kişinin tüm dersleri yazılım üzerine değildir. Çünkü bu alan yazılıma göre oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca Bilgisayar Mühendisliği yazılımın yanı sıra öğrencilerine donanım hakkında da eğitim vermektedir. Peki, daha iyi bir eğitim için ve haliyle yazılımcı olmak için hangi bölümler okunmalı ya da böyle bir bölüm var mı?

Bu tür taleplerin artması ile birlikte bazı üniversiteler fakültelerinde Yazılım Mühendisliği bölümünü de son yıllarda açılmaya başladılar. Bu bölümlerde öğrencilerden bir yazılım uygulaması gerçekleştirmeleri beklenir. Bu çalışma özellikle ileride iş hayatı için oldukça iyi bir tecrübe niteliğindedir. Bu bölümde donanım dersleri de görülse de daha çok yazılım ağırlıklı bir eğitim alınır. Bu alanda en çok cevap aranan konulardan biri de yazılım bölümü kaç yıl sorusudur? Yazılım mühendisliği genel olarak 4 yıldır. Fakat üniversitenin eğitim türüne göre bir yıl da İngilizce hazırlık olabilmektedir. Bu durumda 5 yıla kadar da çıkabilir. Tüm bu eğitimlerin dışında özel kurslar aracılığı ile de yazılımcı olmak mümkündür. İyi bir yazılımcı olmanın tek yolu bilgisayar yazılımı okumak değildir. Yazılımcılığı meslek haline getirmek isteyenler programlama ve kod yazma kurslarından da destek alarak kendisini geliştirebilir.

Eğer amacınız yazılım üzerine kariyer yapmaksa, kendinizi bu alanda yetenekli olup olmadığınızı ölçmeniz gerekiyor. Bu ölçümü yaparken en basit dil olan HTML dilinden başlayabilirsiniz.

Küçük yaşlarda yazılıma ilk adımın atılabilmesi için robotik ve kodlama eğitimleri büyük bir önem kazanmaktadır.

6 YORUMLAR

Fikirlerinizi paylaşın;