Meslek Liselerin Özel Sektöre Devri

0
443

Milli Eğitim Bakanı, Meslek Eğitim liselerin özel sektöre devri ile ilgili ilk çalışmayı başlattı.

meslek-lise-özel-sektör-devri
Meslek Liselrin Özel Sektöre Devri

Milli Eğitim Bakanlığı Gaziantep Valisi olan Ali YERLİKAYA’ya ” İlimiz sanayisine kalifiyeli personel ihtiyacının giderilmesi noktasında Meslek Liseleri özel sektöre devri ile ilgili sayın Valimiz Ali YERLİKAYA’nın teklifi Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun görülerek Gaziantep pilot il olarak seçilmiştir” göndererek kararın ilk adımı atıldı.

Meslek Liselerin Özelleştirilmesi 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında okullarda uygulaması öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Meslek Liselerin yönetimi  sadece kendilerinde değil yönetimin içine ticaret ve sanayi odasının, esnaf odaların ve belediyelerin de olması gerektiğini belirtmektedir.

Meslek Okulların özel sektöre devredilmesi  yeni gündeme gelen bir konu değil. Meslek Okulların özel sektöre devri pek çok kez gündeme gelmişti. Fakat herhangi bir çalışma veya adım atılmamıştı. Mili Eğitim Bakanı Gaziantep Valisine yazı göndermesi ile karar somutlaştırıldı ve ilk adım atıldı.

Meslek  Liseleri dünya da pek çok gelişmiş ülkede özel sektör ile iş birliği içerisindedir. Avrupa Birliğine bağlı olan gelişmiş ülkelerde m5 modeli olarak uygulanıyor.

Avrupa Birliğine Bağlı Gelişmiş Ülkelerin kullanmış Oldukları Bu M5 Modeli Nedir?

Meslek Liseleri Özel Sektöre Devriri
Avrupa Birliği Ülkeleri

Bu model göre Meslek Liseleri Özeldir. İlkokuldan sonra Meslek Eğitim Okullarına yönlendirilir.

M5 Modeli Nasıl Uygulanır?

Bu meslekler üzerine gelişmeler gerçekleştirilmektedir. Meslek üzerinde gerekli gelişmeler gerçekleştirildikten sonra Teknoloji uygulamalı fakültelerine gidilir. Teknoloji uygulamalı fakültesini bitirdikten sonra ise özel bir şirkette en az 3 (üç) yıl kendi alanında çalışmalar yapıp ve bu çalışmaların neticesini belge haline getirilir. Bu belge ile %90 Özel Meslek Liselerinde ”Teknik Öğretmen”  ünvanı ile derslere girmekteler. Bir çok alanda ise aktiflik göstermektedirler.

Bizde uygulanacak olan çalışmada öğrencilere ve velilere avantajları dezavantajları ile birlikte Meslek Liselerin neden özel sektöre devredildiği ile ilgili daha detaylı bir açıklama yapılması, herkesin aklındaki soruların cevap bulmasına yardımcı olacaktır.

meslek-okul-özel-sektör-devri
Meslek Okulları

Evrensel Gazetesinin Gaziantep Meslek Lise öğrencileri ile yapmış olduğu röportaja göre; Öğrenciler bu çalışmanın daha çok sanayinin iş verenlerin işine yarayacağını düşünmekteler. Şikayetçi oldukları ana faktörler;Yemek saatlerinin düzenli olmaması, İşverenin mola vermeden kendilerinin veremediklerini, iş konusunda sömürüldüklerini belirtmişler.

Zorunlu olarak ”Beceri Geliştirme Eğitimi” dersine  giden son sınıf öğrencilerine  asgari ücretin son %30’a kadar maaş ödeneceği öğrenildi.Bunun yanında öğrencini çalışma koşulları ile ilgili  okul tarafından işverene bazı yaptırımların olması öğrencinin motivasyonunu ve eğitimdeki performansının iyi yönde etkileyecektir.

meslek-okulları-özel-sektör-devri

Meslek ve Teknik Liselerin hedefi toplumun ihtiyaçlarına göre belirli bir meslek üzerinden bilgi,beceri ve uygulanabilirliğin kazandırılmasıdır.Bu durumda Öğrenciye Daha fazla eğitim daha az iş hayatında olmalı gerekmektedir.Bu durumun suistimal edilmemsi için gerekli çalışmalarda yapılmalıdır. Temelde eğitim, sosyolojik, psikolojik,felsefe dinamikleri ile bilimsel temeller ile ele alınmalı. Meslek Okullarındaki öğrencilerin teoride öğrenmiş oldukları bilgileri pekiştirmeleri için sanayiyi ya da çalışma alanını sadece atölye alanı olarak kullanmalıdır.Öğrenci, işçi gibi uzun çalışma saatlerine kadar çalışmamalıdır. Aksi durumlarda  öğrenciler için bir öğrenme, beceri kazanma veya bilgilerinin uygulanabilirlikten uzak bir çalışma olur.

Teknik- Meslek-okulu-özel-sektör-devri

Öğrencilerin motivasyonunu artıracak çalışmalar da yapılmalıdır. Milli eğitim bakanlığı her ne kadar  yönetimde ticaret ve sanayi odaların, Esnaf odaların ya da Belediyelerin de yer alması gerektiğini söylese de söz konusu eğitim olduğundan aktif rolün kendisinde olması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Öğrencileri öğrenmeye teşvik edecek çalışmalar yapılmalı.

Teknik ve Meslek Okulların, özel sektöre devri toplumun ihtiyaç duyulan alanlarında,bilgi,uygulama kısaca bilgi ve bilince bireyler yetiştirme hedeflenmektedir.Bu hedef yolunda hem öğrenciler hemde işverenlerin faydasına olması dileğiyle..

 

 

 

 

 

Diğer yazılar

Fikirlerinizi paylaşın;