Maria Montessori Kimdir? Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

0
749
maria-montessori-kimdir-

 

Türkiye’de birçok anaokulunda uygulanan montessori eğitimini ne kadar tanıyoruz. Montessori eğitimini bulan ve ismini veren Maria Montessori kimdir? Montessori eğitimi çocuklar için oluşturulan oyuncaklarla ve çeşitli metaryallerle uygulanıyor. Montessori temelde kişiliğin oluşumu üzerinde duruyor. Bu eğitim yöntemi her çocuğun ayrı bir birey olarak değerlendirerek kişiliğe uygun bir eğitim sistemi sunuyor.

Maria Montessori’nin Hayatı;

Maria Montessori 31 Ağustos 1870 yılında İtalya’nın doğu sahilinde Ancona şehrinin Chiaravalle kasabasında doğdu.

1882 yılında on iki yaşındayken ailesi Roma’ya taşındı. O dönemde İtalya’da kadınlar iyi bir eş ve anne olmak için eğitiliyordu. Kadınlara karşı tutucu bir dönem olması sebebiyle kadınların üniversiteye gitmesi uygun bir durum ve alışılmış bir şey değildi.
Kadınlara karşı uygulanan bu tutuculuk Maria Montessori’yi durduramadı ve İtalya’da dönemin ilk kadın doktoru olarak 1890 yılında tıp fakültesinden mezun oldu.

1907 yılında karşısına eğitim teorilerini deneme fırsatı çıktı. Maria Roma’nın en kötü mahallelerinde oturan, okuma yazma bilmeyen asi çocukları denetim altında tutmak için “Casa dei Bambini” (Çocuklar Evi) kurdu.

Çocuk evini kurduğunda düzenlediği küçük törende Maria Montessori yanındaki arkadaşına şöyle söylüyordu; “Bugün bu okulun açılışı pek fazla insanın ilgisini çekmiyor ama yakın zamanda çok kişinin ilgisi bu küçük okulda olacak.” 

Maria’nın kurduğu bu okul kısa zamanda elde ettiği başarı ile birlikte dünya genelinde tanınmaya başladı.

Maria Montessori’nin İlk Kitabı 1909’da Yayınlandı.

1909 yılında ‘The Montessori Method’ adlı ilk kitabı yayınlandı. Tüm Batı Avrupa’da, ABD, Hindistan, Japonya, Çin, Avustralya ve Güney Amerika’da Montessori okulları ve dernekleri kuruldu.

42 yaşında 1912 yılında kitabı “The Montessori Method” İngilizceye çevrildi.  1913 yılında Amerika‘ da 100’ ün üzerinde Montessori Okulu vardı.

Maria Montessori çocukların eğitimi için yaşamı boyunca çalıştı. Tüm zamanını Montessori eğitimini kurmakla geçirdi. 1000’den fazla eğitmen eğitti.

1949-1950-1951 yıllarında barış adına yaptığı çalışmalarla Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

1952 yılında 80 yaşında hayata gözlerini yumdu ve vasiyeti olan Hollanda’da Noordwijk Katolik Mezarlığına defnedildi.

Maria Montessori’ye göre Montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktadır.

Bunu şu sözleri ile ifade eder; “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.”

Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Maria Montessori’nin hayatını adadığı Montessori eğitimi şu anda ülkemizde de olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ve özellikle Amerika’da yaygın olarak uygulanıyor.

Montessori eğitiminin okullarda uygulaması;

Çocuklar istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar. Dolayısıyla Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan, kendi kendine oluşan ve gelişen bir yöntem ve sistem anlayışıdır.

Çocuk için uygun olarak hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir.

Montessori eğitimi veren anaokullarını incelemek için tıklayın.

Montessori eğitimi materyal örnekleri;

 

 

Diğer yazılar

Fikirlerinizi paylaşın;