Karne Zamanı Çocuğunuza Nasıl Yaklaşmalısınız?

0
535

Karne zamanı çocuklarınıza nasıl yaklaşmanız gerektiğine dair püf noktaları bulabileceğiniz bu yazımızı uzman rehberlik öğretmenlerimiz yazdı.

Karne Heyecanı

Öğrencilerimizin bir senenin meyvesi olarak gördükleri karnelerini alacakları zaman geldi. Karne günü bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken, bazı öğrenciler için korku kaynağı olabiliyor. Hatta istenmeyen bazı durumlara (içine kapanma, mutsuzluk…) da meydan verebiliyor.

Karne, çocukların sadece akademik başarılarını veya başarısızlıklarını gösteren bir belge değildir. Aynı zamanda, çocukların başarılı ve zayıf oldukları yönlerini, çabalarını, davranışlarını, kendilik algılarını yansıtır ve ailelerin çocuklarının bu yönleri hakkında da bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Kötü karne sonucunda çocuk ve genç sevgi yetersizliği, olumsuz koşullar, yanlış tutumlar ve ilgisizlik birçok olumsuz durumla karşılaşmaktadır. Böylece bilgi edinmede zorluk çeken çocuğun, öz saygı geliştirmesi ve kendine güveni de tehlikeye girmektedir.

Eğer anne-baba eğitim yılı içinde okul ve öğretmen ile yeterince işbirliği yapmışsa, çocuğun sınıf içindeki düzeyini ve nasıl bir karne alacağını tahmin edebilecektir. Bu nedenle başarısızlık durumunda “sonuçtan çok bu sonuca nasıl gelindiğinin” değerlendirilmesi önemlidir. Öncelikle, çocuğun yeteneklerine uygun, ulaşılabilir beklentiler geliştirebilmek için her çocuğun bireysel kapasitesi göz önüne alınmalıdır.

Burada anne babanın yapabileceği en önemli katkı, çocuğun dışındaki nedenleri ele almak ve çocuğun dikkatini sorumluluklarına çekmektir. Aileler çocuklarının karne korkusunu yenmelerini sağlamak, istenmeyen bazı davranışların oluşmasını önlemek, şimdiki başarısızlığın ileriki yıllarda başarıya dönüşebilmesi adına ve en önemlisi de ana-baba karnesindeki zayıf notlardan kurtulabilmek yolunda, çocuklarına karne zamanı şu şekilde yaklaşmalıdırlar:

Karnedeki Zayıf Notlardan Kurtulmanın Püf Noktaları

 • Çocuğunuzun karnesini elinize aldığınızda durun ve karnenin, size çocuğunuz hakkında ifade ettiklerini düşünün. Çocuğunuza notları hakkında neler hissettiğini sorun ve neler yaşadığını değerlendirmesine yardımcı olun. Değiştirmek istediği bir şey olup olmadığını sorun. Ona her koşulda, yardımcı olmak için yanında olacağınızı hissettirin.
 • Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Başarılı olabilmesi için onun arkasında olduğunuzu kendisine hissettirin.
 • Çocuğunuzu arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla kıyaslamayın. Unutmayın, o herkesten farklı olan ve sadece kendine benzeyen bir bireydir.
 • Çocuğunuza kötü karnenin bir başarısızlık olduğu ve bu başarısızlığın sizi hayal kırıklığına uğrattığı mesajını kesinlikle vermeyin.
 • Çocuğunuza sürekli olarak cezalandırma, bağırma gibi davranışlarla yaklaşmayın.
 • Çocuğunuza başarı endişesi yaşatmayın. Çocuğunuzun ders başarısızlığının giderilebilmesi için beraber çözüm yolları arayın.
 • Yazın sık sık ders yapması gerektiğini vurgulamayın. Çocuğunuzu resim, müzik, spor gibi diğer sosyal faaliyetlere de katılması konusunda teşvik edin.
 • Çocuğunuzun zayıfı var diye onu yaz tatilinden mahrum etmeyin, dinlenmesine fırsat verin. Ancak eksiklerini gidermek için onunla beraber uygun bir plan yaparak bunu uygulayın.
 • Çocuğunuzla birlikte bir sonraki okul yılı için akademik hedefler belirleyin ve bir çalışma planı hazırlayın.
 • Çocuğunuzun öğretmeni ile hangi alanlarda zayıf olduğunu ve bunları geliştirmek için neler yapılabileceğini konuşun.
 • Her ana-babanın çocuklarıyla ilgili bazı beklentileri vardır. Bunları onunla konuşun.Çocuğunuzun karnesinde zayıflar olabilir. Ona açık bir kapı bırakın, durumun telafi edilebilmesi için bir yol gösterin.
 • Çocuğunuza, karnesi iyi de olsa kötü de olsa sizin onu seveceğinizi ve onun arkasında olacağınızı hissettirin.

Özel Balkanlar Koleji Yakacık İlkokulu ve ortaokulu rehberlik birimi kaleminden yazılmıştır.

Diğer yazılar

Fikirlerinizi paylaşın;