En Çok Tercih Edilen 10 Meslek Dalı

1
1859

Meslekler hakkında yeterince fikir sahibi olmayan, hangi mesleğin ona uygun olduğunu anlayamayan, istediği meslek için hangi alanda eğitim alması gerektiğini merak eden herkesin okuması gereken; yepyeni ve oldukça ilgi çekici bir yazı dizisiyle karşınızdayız. Meslekler hakkında detaylıca bilgiler verip aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sonrasında bu meslek gruplarında okuyan üniversite öğrencilerden ve bu bölümlerden mezun olmuş kişilerden merak ettiğiniz soruların cevaplarını alacak ve sizlere kendinize uygun mesleği belirleme fırsatı tanımış olacağız.

İstediğiniz bölümü kazanabilmek için lisede nasıl bir eğitim almalısınız?
Hangi dersler daha fazla etkili?
Seçtiğiniz bölümü okurken nelerle karşılaşacaksınız?

Gibi aklınızda birçok soru olduğunuza eminiz.
O zaman birlikte bu sorulara yanıt bulalım.

Tıp Doktoru Nasıl Olunur?

Türkiye’deki araştırma sonuçlarına ve tercih edilme oranlarına baktığımız zaman doktorluk her zaman en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. En prestijli mesleklerden biri olduğu düşünülen doktorluk birçok öğrencimizin hayallerini süslüyor. Öncelikle hayalinizde doktor olmak varsa lisede fen bilimleri ağırlıklı bir eğitim almanız diğer bir söylemle sayısalcı olmanız gerekiyor. Türkiye’de doktor olabilmek için sınavda oldukça yüksek bir başarı elde etmeniz lazım. Her dersten yüksek başarı göstermeniz istediğiniz tıp fakültesine yerleşmeniz için size destek olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte tıp okumanın ne kadar yoğun ve zorlayıcı bir süreç olduğunu bilerek bu mesleği tercih etmeniz lazım. Hem okurken hem de çalışma hayatınız boyunca yoğun günlere hazır olmalısınız. Doktor olababilmek için hazırlık eğitimi hariç 6 yıl okumanız gerekiyor. Eğer sayısal derslere olan ilginiz daha fazlaysa ve kendinize doktorluk mesleğini uygun görüyorsanız hedefinizi şimdiden belirlemelisiniz.

Mühendis Nasıl Olunur?

Dünyanın her yerinde mühendislik çokça tercih edilen bir meslektir. Analitik düşünebilmeniz ve sayısal dersleri sevmeniz mühendis olabilmeniz için gerekli iki temel özelliktir. Türkiye’de oldukça çeşitli dallarda mühendislik eğitimi veriliyor. Mühendislik Bölümleri; endüstri, makine, bilgisayar, inşaat, gıda, çevre, gemi, maden mühendisliği gibi oldukça fazla seçeneğiniz var. Çalışmak istediğiniz sektör ve bölümde verilen mesleki derslerin hangisine daha çok ilginiz olduğunu araştırarak seçmenizde fayda var. Üniversitede mühendislik eğitimi alabilmeniz için üniversiteye giriş sınavında sayısal alanda başarı elde etmiş olmanız gerekiyor. Bu sebeple de lisede sayısal öğrencisi olmalısınız. Her mühendislik dalı için etkili olan puan türleri değişebiliyor. Bunları kararınızı verdikten sonra araştırmalısınız. Mühendis olabilmek için hazırlık sınıfı hariç 4 sene eğitim her mühendislik dalında zorunlu. Eğer analitik düşünebiliyorum diyorsanız ve mühendislik dallarından birine ilginiz varsa hedefinizi bu yönde belirleyebilirsiniz.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Şüphesiz ki herkesin hayran olduğu ve ilkokul yıllarında onu örnek aldığı bir öğretmeni vardır. Öğretmenlik oldukça kutsal bir meslektir ve kendini insanlara bir şeyler öğretmeye adamışlıktır. Türkiye’de öğretmenlik en itibar gösterilen mesleklerin başında geliyor. Gerek sosyal statüsü bakımından, gerek iş bulma imkanlarının fazla olmasından hatta bazen de tatilleri yüzünden insanların tercih ettiği bir meslek dalı. Öğretmen olmak isteyenlerin bir çok fazla seçeneği var. Misal anaokulundan ilkokula, ilkokuldan branş öğretmenliğine kadar çok fazla öğretmenlik seçeneği var. İlgi alanınız doğrultusunda bir branş seçebilirsiniz. Lisedeki alan tercihiniz de seçeceğiniz branşa bağlı olarak değişecektir. Kararınızı verdikten sonra kontrol etmenizde fayda var.

Diş Hekimi Nasıl Olunur?

 

Diş hekimliği her kesim tarafından oldukça fazla itibar gösterilen bir meslek dalı. Hekim ünvanını aldığınız bu mesleği kazanabilmek için lisede fen bilimleri ağırlıklı ders almanız gerekiyor çünkü üniversite giriş sınavında sayısal puan türünden öğrenci alıyor. Aynı tıp doktorluğu gibi, kazanması ve okuması çok da kolay olmayan, bu mesleği başarabileceğinizi inanmıyorsanız tercih etmemeniz gereken bir meslek dalı. Diş hekimi olabilmek için hazırlık eğitimi hariç 5 yıllık bir eğitim almanız gerekiyor. 5 yıllık teorik ve pratik eğitimin ardından isterseniz uzmanlık yapabilir isterseniz de klinik açabilir ya da başka bir klinikte çalışmaya başlayabilirsiniz. Türkiye şartlarında iyi standartlara sahip olmak için tercih edilebilecek mesleklerin başında gelen diş hekimliğini ilgi alanınıza uygun buluyorsanız ve başarıyla okuyabileceğinize inanıyorsanız hedefinizi şimdiden belirlemekte fayda var.

Mimar Nasıl Olunur?

Mimarlık Türkiye’de birçok gencin hayalini süsleyen bir meslek dalı. Oldukça saygın bir meslek. Sanatsallık ve yaratıcılığın karışımı olan mimarlık, size yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanabileceğiniz özgür bir çalışma alanı sunuyor. Mimarlığın belli dalları var ve seçeceğiniz alana göre lisede sayısal ya da eşit ağırlık okuma şansınız doğuyor. Bu yönüyle baktığınız zaman, en çok hangisinin size uygun olduğuna karar vermeli ve yolunuza öyle devam etmelisiniz. Unutmamalısınız ki mimarlık okurken sürekli proje ödevleri yapmanız, yeni şeyler üretmeniz beklenecek. Uykusuz geçecek teslim haftaları bile, mimar olma isteğinizi azaltmıyorsa doğru yoldasınız demektir. Mimar olabilmek için hazırlık harici 4 yıl sürecek bir üniversite eğitimi için de hazırsanız, hedeflerinizi belirleyip ona göre çalışmaya başlamalısınız.

Psikolog Nasıl Olunur?

Hayalinizde bir psikolog olmak varsa okumanız gereken dal “Psikolojidir”. “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümünden mezun alırsanız alacağınız unvan psikolog değil psikolojik danışman olur. Bu yüzden hangisini seçeceğinize karar vermeniz lazım. Her iki mesleği kazanabilmeniz için de lisede eşit ağırlık eğitimi almış olmanız gerekiyor. Üniversitede alacağınız eğitim insan zihni ve davranışı üzerine ortaya koyulan teorik yaklaşımları öğrenmek, bu alanda laboratuvar deneyleri, ölçme ve değerlendirme testleri üzerine teorik ve uygulamalı eğitimler almaktır. Eğer bu alanlar ilginizi çekiyorsa psikoloji belki de size uygun alandır.

Eczacı Nasıl Olunur?

Hazırlık hariç 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı ünvanı verilir. Eğer kimya dersine olan ilginiz fazlaysa, ilaçların ya da kozmetik kremlerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız. Önemli ilaç hammaddeleri ve ilaç içerikleri sizin ilginizi çeken konularsa lisede sayısalcı olmanızda fayda var. Çünkü eczacılık sayısal öğrencilerinin tercih edebileceği puan türünde öğrenci alıyor. Mezun olduktan sonra dilerseniz kendi eczanenizi açabilir, dilerseniz başka eczanelerde çalışabilir ya da ilaç üretimi yapan fabrikalarda, denetimi yapan laboratuvarlarda çalışabilir ilaç üretebilir ve kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Avukat Nasıl Olunur?

Suç oranlarının giderek arttığı dünyamızda her sene onbinlerce avukat mezun olmakta ve artan oranlarla birlikte avukatlar iş bulmakta neredeyse zorlanmamaktadır. Eğer lisede eşit ağırlık öğrencisiyseniz ve adaletin savunucularından olmak istiyorsanız, davalar her zaman ilginizi çekiyorsa avukat olmak tam size uygun olabilir. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından diplomanızı alarak stajyer avukat ünvanını kazanıyorsunuz. Belli bir süre sonra stajyerliğiniz doluyor ve kendi büronuzu açma hakkınızı da kazanmış oluyorsunuz. Dilerseniz başka hukuk bürolarında çalışabilir ya da hakimlik sınavlarına hazırlanabilirsiniz. İsterseniz yüksek lisans yaparak özgün bir hukuk dalında uzmanlaşabilirsiniz. Eğer kararınızı avukat olmaktan yana verdiyseniz, tüm ihtimalleri düşünmelisiniz..

Asker Nasıl Olunur?

Yeni açılan Milli Savunma Üniversiteleri, günümüzde asker olmaya imkan veren tek seçenek. Eğer çocukluk hayaliniz asker olmak ise yapmanız gereken şey liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına girmek ve belirlenen puanları almak. Gerekli puanı sağladıktan sonra belli sağlık kriterlerini sağlamanız ve mülakata girmeniz gerekiyor. En fazla 21 yaş sınırı bulunuyor ve 21 yaşından büyükseniz maalesef asker olma şansınız kalmamış oluyor. Eğer çocukluk hayaliniz asker olmaksa, başvuru koşullarını iyice incelemeli ve detayları gözden kaçırmamalısınız.

Yazımızın buraya kadar ki kısmında günümüzde en çok tercih edilen meslek dallarına değindik. İnsanlık var olduğu sürece bu meslek dallarının yok olmayacağını söylersek pek hata etmiş olmayız. En kötü ihtimalle biraz şekil değiştirerek devam edeceklerdir. Peki ya geleceğin meslekleri neler bunları da merak ediyor musunuz? O zaman yazımızın devamı sizin ilginizi çekecektir.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisliğine aslında günümüzde de oldukça ilgi artmış durumda fakat önümüzdeki 5-10 yılı düşündüğümüzde daha da çok talep göreceğini düşünüyor uzmanlar. Yüksek maaş ve iyi hayat şartlarına sahip olmak istiyorsanız ve yazılıma ilginiz varsa hiç düşünmeyin çalışmalara başlayın..

Yazılım mühendisliği gibi; veri analistliği, bilgi teknolojileri yönetimi, yapay zeka uzmanlığı, bulut sistemleri uzmanlığı, blockchain uzmanlığı ya da ağ teknolojileri güvenliğini de uzmanların öngördüğü ve geleceğin en popüler meslek dalları olarak nitelendirilen meslekler.

Henüz sadece tahmin ediliyor olsa da ilgi alanınıza göre bir yol belirleyip, şimdiden fark yaratabilirsiniz..

Bu yazımızda size Türkiye’de en çok tercih edilen mesleklerden ve geleceğin mesleklerinden söz ettik. Yazı dizimizin devamında üniversitede bu bölümleri okumayı tercih etmiş gençlerimizin ağzından bilgiler paylaşacağız. Bizi takipte kalın..

Mesleklerle ilgili yazmış olduğumuz “Nasıl Yazılımcı Olunur? Nereden Başlamak Gerekir?“, “Okul Öncesi (Anaokul) Öğretmeni Nasıl Olunur?“, “Sağlık Meslek Liseleri Öğrenciye Ne Gibi Faydalar Sağlar?” içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden meslek seçiminin önemi ile ilgili güzel bir cümle paylaşmak istedik. 🙂

“Yazgıların en güzeli, bir insanın sahip
olabileceği en büyük hazine, tutkuyla yaptığı bir iş için ona para ödeniyor olmasıdır”
MASLOW

 

 

1 YORUM

Fikirlerinizi paylaşın;