Dünyanın En Zor Sınavını Geçebilecek misiniz ?

0
282

Oxford’un en parlak zekalarını bulan teste şöyle bir göz atın

Oxford Üniversitesinin All Souls Koleji İngiltere’nin en seçkin okullarından biri ve her yıl okulun saflarına katılmak ve 7 yıllık bir eğitim görmek için başvuranlardan yalnızca 2 tanesini öğrencisi olarak kabul ediyor.

Öğrencilerine karar vermek için üniversite, “dünyanın en zor sınavını”, çeşitli konularda düzinelerce sorudan oluşan bir testi hazırlıyor.

Bu hafta yayınlanan bu seneki sınav soruları, kurtadam mı yoksa vampir mi olmak istediğinizi bilmenin, Aydınlanma Çağı düşüncelerinin iyi taraflarını veya 1800’lü yılların ressamlarını bilmek kadar işe yarayabilecek bir şey olduğunu ortaya koydu.

Bu soruya ek olarak “Google bizi, bizden daha iyi mi tanıyor ?”,”Shakespeare, aktörler için fazla mı iyi ?” ve son zamanlardaki politikalara yönelik olarak “Şekerden vergi alınmalı mı ?” gibi sorular da mevcut.

Daha geleneksel sorular da öğrencilerden Ludwig Wittgenstein’ın “Müzik Brahms’la beraber tam bir duraklamaya girdi ” sözünü ve T.S. Elliot’un televizyona karşı yaptığı tiradı yorumlamaları istendi.

Bütün katılımcılar tarafından yapılan genel sınav kağıdında ise  “Vampir mi yoksa zombi mi olmak istersin ? ” sorusu soruldu.

Sınavı hazırlayanlar, internet çağındaki öğrencilere “ ‘Binge-watching’ i yani bir dizinin bütün bölümlerini tek oturuşta izleyip bitirmenin bir avantajı var mı ? Eğer varsa avantajları  neler ?” ve “Bir sonraki yıkıcı yenilik ne olacak ? ” gibi sorular sordu.

3.Soruyla öğrenciden tweet atmayı savunması istendi.

İşte dünyanın en zor sınavının soruları,

1.Cehalet mutluluk mu ?
2.Çok mu fazla kitap var ?
3.Tweet atmayı savunun.
4.Google bizi, bizden daha iyi mi tanıyor ?
5.Rönasans ve 1800’lerde yaşayan ressamlar fazla mı abartılıyor ?
6.Vampir mi olmak isterdiniz zombi mi?
7.Birinin hakkında şaka yapmaması gereken konular var mı?
8.”Müzik Brahms ile beraber duraklama dönemine girdi.”(WİTTGENSTEİN)Tartışın.
9.Tek oturuşta bir dizinin bütün bölümlerini bitirmenin avantajı var mı? Varsa neler ?
10.Erkek ile kadın arasındaki gelir eşitsizliğini nasıl kapatabiliriz?
11.Şekerden vergi alınmalı mı?
12.Klasikler ırkçı söylemler mi içeriyor ?
13.Aydınlanma gerçekleşti mi?
14.Turizm gerekli bir kötülük mü?
15.Nobel barış ödülünden vazgeçmenin vakti geldi mi?
Soruları hazırlayanlar, önceki yıllarda Oxford’ta yaşanan, üniversitenin geçmişinden gelen sömürgeci mirasına yönelik protestolara atıfta bulunarak “Oriel Kolej’de bulunan Cecil Rhodes heykeli kaldırılmalı mı ? ”sorusunu da sordular.

2016 yılındaki bir soru, öğrencilerden The Telegraph gazetesinden bir alıntıyı, “Britanyalıların 3’te 2’sinden fazlası cinsiyet eşitiliğini savunurken, yalnızca yüzde 7’si kendisini feminist olarak görüyor” cümlesini tartışmalarını istedi.

7 yıl boyunca tüm hayat masrafları kolej tarafından karşılanacak iki başarılı aday daha kolej tarafından belirlenmedi.Bu zaman aralığında sınava girenler, akademik amaçları doğrultusunda Oxford’ta istedikleri konuda ve istedikleri araştırmada çalışmakta özgürler.

Bu sene sınava giren bir doktora öğrencisi olan Edward Howell, The Sunday Telegraph’a şunları söyledi:”Bu sınav şu zamana kadar girdiğim sınavlar içerisinde kesinlikle en güzel ortama sahip olandı fakat bunun sonraki gün ağrıyan bir omzun ötesinde bir bedeli var.”

“Zombi olmaktansa vampir olmayı mı tercih ederdim ? Bu düşünce o perşembe öğleden sonrasına kadar aklımın ucundan geçmemişti.Peki bu soru günün sonunda gerçekten de birinin eleştirel düşünme gücünü test ediyor mu ?”

Geçmişte kolej son aşamaya gelmiş adayları, bir yemeğe davet ediyor ve efsanevi bir kirazlı turta ikram ediyordu.Başarılı olan aday, tatlının gizli çekirdekleriyle en iyi şekilde başa çıkan kişi oluyordu.

Bu sınav ekibine Konservatif Parti üyesi John Redwood, Margaret Thatcher’ın danışmanı Keith Joseph ve gazeteci Matthew d’Ancona da dahildi.

Eski İngiltere başbakanı Harold Wilson bu sınavı geçmemişti.

Son rakamlara göre All Souls College 390 milyon sterlin bağış almasına rağmen yalnızca 8 öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl sınava girecek öğrenciler ise ocak ayının sonunda seçilecek.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/10/06/can-pass-toughest-exam-world-take-test-finds-oxfords-brightest/

 

Fikirlerinizi paylaşın;