Devletten Ebeveynlere Kreş Desteği

0
598
Devletten - Kreş - Desteği

Kadınların, çalışma hayatındaki rolleri günden güne artmaktadır. Devlet, kadınların ve özellikle çalışan annelere destek amaçlı olarak, kreş desteği vermekteydi. Çalışan anneler kreş desteği olarak asgari ücretin %15’ini almaktaydı. Devletin vermiş olduğu bu yüzdelik oran 304 Türk lirasına tekabul etmekteydi.

2018 Devlet Kreş Desteği Ne Kadar Oldu?

Yeni düzenleme ile Çalışan anneleri ekonomik olarak, hem rahatlatacak hemde ekonomik sebeplerden  dolayı evde çocuğuna kendisi bakmak zorunda olan  çalışan annelerin  bu saye de tekrar iş gücünden faydalanılmıştır.

Devlet-Kreş-Desteği

Geçtiğimiz günlerde resmi gazete de torba yasasıyla  7103 Sayılı yasa ile  çalışan annelere kreş yardımı asgari ücretin yüzde 15’inden yüzde %50’ye çıkarıldı. Bu da demek oluyor ki  kreş yardımı 304.35 Türk lirasıyken yeni torba yasası ile 1014.75 lira oldu.

Devlet-Kreş-Desteği

Devlet Kreş Desteği İlgili Kuruma mı Yoksa Çalışan Anneye mi Verilecek?

Peki bu destek doğruda çalışan annelere mi verilecek? Yoksa İşveren tarafından mı ödenecek? İşveren tarafından ödenecek ise vergiye tabii olacak mı?

Çalışan anneye kreş desteği doğrudan çalışmış olduğu kuruma yapılmalıdır. Ödeme doğrudan çalışan anneye yapılması yapılması demek kurumun vergi indiriminden yararlanamaması demektir.Böylece Çocuk başına verilecek olan 1.014.75 Türk lirası ile vergi indiriminden faydalanmış olacaktır.

Devlet tarafından verilen bu desteğin, kime ve nasıl bir dağılımın olduğunu tablodan inceleyebilirsiniz.

      Çalışan Annelere Verilen Devlet Kreş Desteği

Brüt Asgari Ücreti 2.029.50 TL
Brüt Kreş Ücreti 1.500 TL
Toplam Brüt Ücreti 3.529.50 TL
SGK Primleri 529.42 TL
Gelir Vergisi Matrahı 3.000.07 TL
İstisna  Edilen Kreş Desteği 1.014.75 TL
Yeni Gelir Vergisi Matrahi 1.985.32 TL
Gelir Vergisi 297.80 TL
Vergi Kazancı 152.21 TL

 

Ebeveynler çalışma durumunda kaldıklarından dolayı çocuklarını mecburen bir kreşe vermek zorunda kalıyorlar. Kreş fiyatlarından dolayı çoğu zaman ekonomik sebeplerden dolayı bu mümkün olmamaktaydı.Devletin geçtiğimiz yıllarda destek vermeye başlamasıyla biraz da olsa bu problem çözüme kavuştu.Devlet bu yıl yeni bir torba yasası ile asgari ücretin yüzde 50’ye çıkartması ebeveynlerin rahat nefes almasını sağladı.Tabi bir taraftan da iş gücünde daha fazla yer almış oldular.

Devlet -Kreş-Desteği

2018-2019 eğitim öğretim dönemine daha rahat olarak başlayacaklarını söylemek yerinde olur. Artık kreş tarafındaki maddi kaygı az da olsa rahatladı.  Devlet Çalışan annelere vermiş olduğu bu destekte çocuk sayısına bakılmaksızın verilecektir.

Fikirlerinizi paylaşın;