Çocuklarda Hiperaktivite ve 12 Belirtisi

0
332
hiperaktivitenin-oniki-belirtisi-2

Hiperaktivite nedir ?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) veya günlük diliyle hiperaktivite, çocuğunuzun okul başarısını etkileyebildiği gibi sosyal ilişkilerini de etkileyen karmaşık bir nöro gelişim hastalığı.Hiperaktivitenin çeşitli belirtileri var ve bazı durumlarda tanı koymak bir hayli güç.

Hiperaktivite belirtileri aile tarafından çocuğun herhangi bir davranışıyla karıştırılabilir.Dolayısıyla kesin bir hiperaktivite tanısı koyabilmek için doktor kontrolü şarttır.

Hiperaktivite ortalama olarak 7 yaşını aşmış çocuklarda, genellikle ergenlik çağında farkedilir.Bozukluğun belirtilerini sergileyen daha büyük çocuklarda hiperaktif olabilir fakat hayatın erken döneminde belirtiler daha güçlüdür.

İşte Çocuklarda Hiperaktivitenin 12 Belirtisi:

1.Ben odaklı davranış

Hiperaktivitenin en yaygın belirtlerinden biri çocuğun başkalarının ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamada güçlük çekmesidir.Bu durum başkalarının lafını kesmeye ve kendi sırasını beklememeye yol açabilir.

2-Araya Girme

Ben odaklı davranış, çocuğun başkaları konuşurken araya girmesine, dahil olmadığı konuşmayı veya oyunu sabote etmesine yol açabilir. 

3-Sıra Bekleyememe

Hiperaktif çocuklar herhangi bir sınıf aktivitesinde veya arkadaşlarıyla oyun oynarken kendi sırasını beklemekte güçlük çeker.

 4-Kontrolsüz Duygu Dışa Vurumu

Hiperaktif bir çocuk duygularını kontrol etmede güçlükler çekebilir, uygunsuz zamanlarda öfke patlamaları yaşayabilir.

 

5-Yerinde Duramama

Hiperaktif çocuklar yerinde duramaz.Sandalye de oturmaya zorlandıkları zaman ayağa kalkmaya veya sandalye üstünde kıpırdamaya çalışırlar. 

6-Sessiz Oynama Problemleri

Kıpırdanma hareketleri oyun esnasında da devam ettiğinden hiperaktif çocuk sessiz oynayamaz veya sakinliğini koruyamaz. 

7-Bitmemiş İşler 

Hiperaktif bir çocuk birçok şeye ilgi gösterir fakat bunları bitirmekte zorluklar yaşar.Örneğin bir projeye veya bir ev işine başlayabilir fakat onu tamamlayacak kadar dikkatini koruyamaz, ilgisini çeken başka şeylere yönelir. 

8-Dikkat Eksikliği

Hiperaktif çocuk, başkası direkt onunla konuşuyor olsa bile ona dikkatini veremeyebilir.Sorduğunuz zaman sizi duyduğunu söylemesine rağmen konuştuğunuzu tekrar edemez.

9-Yanlışlar

Hiperaktiviteye sahip çocuklar belli bir plana sadık kalamaz, talimatları takip etmekte zorluklar çeker.Bu durum dikkat hatalarına yol açabilir fakat bu hatalar tembelliği veya zeka geriliğini göstermez.

10-Dalgınlık

Hiperaktif çocuklar her zaman gürültücü ve taşkın değillerdir.Bir başka belirti de dalgınlığa varan hayal kurmalardır öyle ki çocuk etrafında gerçekleşen olayların farkında bile olmayabilir.Bu hayaller nedeniyle diğer çocuklardan daha sessiz ve daha az katılımcı olabilirler.

11-Unutkanlık

Çocuk günlük aktivitelerde unutkan olabilir, ev işlerini veya ödevlerini unutabilir.Sıklıkla oyuncak gibi eşyalarını kaybeder.

12-Genele Yayılmış Belirtiler

Hiperaktif bir çocuk bu belirtileri tek bir ortamda sergilemez.Örneğin dikkat eksikliğini sadece okulda değil aynı zaman da evde de yaşar.

Gelecek Adımlar

Her çocuk yukarıdaki davranışların belli bir kısmını hayatının bir noktasında sergiler.Dalgınlık, kıpırdanma hali, araya girme çocuklarda görülen genel davranışlardır.Ancak, 

-çocuğunuz bu belirtileri düzenli olarak sergiliyorsa

-bu davranışlar okul başarısını ve yaşıtlarıyla iletişimini etkiliyorsa

atacağınız sonraki adımları düşünebilirsiniz. 

Hiperaktivite tedavi edilebilir.Eğer çocuğunuza hiperaktivite teşhisi konulduysa, bütün tedavi seçeneklerini gözden geçirip, bir doktor veya psikologla irtibata geçmeniz en doğrusudur.

Kaynak:https://www.healthline.com/health/adhd/signs#6

Fikirlerinizi paylaşın;