Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz 10 Oyun

0
850
cocukla-evde-oynanacak-oyunlar

Bu yazımızda sizlere çocuklarınızla iyi zaman geçirebilmeniz için birlikte yapabileceğiniz aktivitelerden bahsedeceğiz. Çocuğunuzun sürekli telefon, tablet gibi teknolojik aletlerle zaman geçirmesinden şikayetçiyseniz bu farklı aktiviteler ile zamanını daha doğru değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzla birlikte daha çok paylaşımda bulunmak için güzel bir seçenek olur. Çocuğunuz yaşına göre seçeceğiniz aktivite oldukça önemli. Eğitici aktivitelerle onun kişisel gelişimine de destek çıkabilirsiniz. Değişik yaş gruplarına uygun olan oyunlardan, isterseniz eğitici isterseniz eğlendirici olanı seçebilirsiniz.

İşte sizler için derlediğimiz eğitici ve eğlendirici oyunlarımız..

1)İsim-Şehir

evde-oynanacak-oyunlar-isim-sehir

Herkesin çocukken oynadığı bir oyundur isim-şehir. Oynaması çok keyifli olan bu oyun genel kültür açısından da çocuğunuza çok şey katacaktır. 2 kişi yan yana geldiği zaman bile oynanabilecek, sadece kağıda ve kaleme ihtiyaç duyulan bir oyundur. Kimse olmasa bile çocuğunuzla birlikte oynayabilirsiniz.  Bu oyun için bir yaş sınırlaması koymaktansa çocuğunuzun okuma yazma bilmesi yeterli.

Bir kağıda sırasıyla isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, sanatçı, ülke yazılır. Her oyun başlangıcında bir oyuncu alfabeyi saymaya başlar ve diğer oyuncu istediği yerde “dur” der. Bu harfe göre tüm oyuncular isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, sanatçı ve ülke bulmaya çalışır.  İlk bitiren zaman tutmaya başlar. Bulunamayanlar için sıfır puan yazılır ve her bilinen kelime için 10 puan verilir. Eğer başka bir oyuncu ile aynı kelimeler yazılmışsa 5 puan verilir.

2)Bom!

evde-oynanacak-oyunlar-bom-oyunu

Dikkati oldukça geliştiren bir oyundur. Oyunu oynamak için önerilen yaş aslında 7 ve üzeri fakat çocuğunuz sayı saymayı ve 5’in katlarını biliyorsa sorun olmayacaktır. Oyunu oynamak oldukça pratik, hiç bir araç gerece gerek yok. Oyunu oynayanlar halka şekline geliyor ve sırayla 1’den başlayarak sayılıyor. Sırayla 1-2-3-4-Bom-6-7 diye devam ediliyor ve 5’in katlarında sayı yerine Bom denmiş oluyor. Hata yapıp sayıyı söyleyen yanmış oluyor.

3)Üçgen Çizme Oyunu

evde-oynanacak-oyunlar-ucgen-cizme-oyunu

 

Sadece kağıt ve kaleme ihtiyacınız olan bir oyun. Uzmanlarca çocuğunuzun 7 yaş ve üzeri olması öneriliyor. Kağıdın üzerine bir sürü nokta koyarak oyuna başlayabilirsiniz. Oyunu ilk oynama sırası kimde ise bu noktalardan 2 tanesini birleştirmesi gerekmektedir. Buradaki tek kural çizilen doğruların başka hiçbir noktanın üstünden geçmemesidir. Sıra diğer oyuncuya geldiğinde o da iki nokta arasına bir çizgi çeker ve ilk olarak üçgen yapan üçgenin içine adının baş harfini koyar.

4)Kelime Türetmece

evde-oynanacak-oyunlar-kelime-turetmece

Çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz pratik oyunlardan biri de kelime türetmece.

Bir kelime söyleyerek oyunu başlatıyorsunuz ve söylediğiniz kelimenin son harfine göre diğer oyuncu yeni bir kelime türeterek söylüyor. Oyun türetilen kelimelerin son harfine göre devam ediyor. Ne zaman ki yeni kelime bulunamıyor, oyun o zaman son buluyor.

5)Hayvan Bilmece

evde-oynanacak-oyunlar-hayvan-bilmece

4 yaş ve üstü çocuklarınızla oynayabileceğiniz, onlara hayvanları tanıtmak için oldukça güzel bir oyun.

Oyunculardan biri aklından bir hayvan tutar. Diğer oyuncular tutulan hayvana dair sorular sorar. “Kaç ayaklı?”, “Ne yer?”, “Nerede yaşar?”, “Ne renktir?” gibi. Verilen cevaplara göre oyuncunun tuttuğu hayvan tahmin edilmeye çalışılır. Oyun bu şekilde sıra ile devam eder.

6)Kelime Avı

evde-oynanacak-oyunlar-kelime-avi

Kelime Avı’da oldukça pratik bir oyundur. Oyunculardan birisi, ya da anne-baba çocuklara iki harfli bir hece verir. Örneğin “Ke”. Çocukların kendilerine verilen 2 dakikalık sürede “Ke” ile başlayan 3 ya da 5 kelime bulması beklenir. Kelebek, keten, kek, kestane, kesir gibi. Hedeflenen kelime sayısını bulan çocuk bir puan kazanır.

Çocuğunuzun kelime dağarcığı ve  telaffuzunu geliştirmesi için faydalı olacaktır.

7)Oyun Hamuru

evde-oynanacak-oyunlar-oyun-hamuru

Küçük büyük herkesin oynamaktan keyif aldığı bir şey varsa oyun hamuru olabilir. Oyun hamuru ile yeni şekiller yaratmak yaratıcılığımızı ve el becerilerimizi geliştirici bir şeydir. O sebeple çocuğunuz için güzel bir seçenek. Ayrıca oyun hamurunu 7 yaşından küçük çocuklarınızla da oynayabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta küçük çocuklarınız hamuru yutmaması.

8)Kukla Oyunu

evde-oynanacak-oyunlar-kukla-oyunu

Kuklalar küçük yaşlardan itibaren çocukların ilgisini çekmektedir. Çocuğunuz için hazırlayacağınız bir parmak kukla ile ona kukla oyunu yapmanız ya da ondan kuklayı konuşturmasını istemeniz hem güzel bir iletişim kurmanıza destek çıkacaktır hem de keyifli dakikalar geçirmenize neden olacaktır.

9)Saklambaç

evde-oynanacak-oyunlar-saklanbac

Saklambaç oynamadan büyüyen bir nesil düşünmek imkansız. Herkesin küçük yaşlarda keyif alarak oynadığı, zaman zaman yetişkinlerin küçük çocuklarla birlikte oynadığı bir oyundur. Dilerseniz sizde çocuklarınızla oynayabilir ya da çocuklarınızın kendi aralarında oynamasına fırsat tanıyabilirsiniz.

10) Parmak, Patates Baskı

evde-oynanacak-oyunlar-parmak-patates-baski

Belki de listemizin en eğlenceli oyunu diyebiliriz. Çocuklarınız bu oyunu duyduklarında bile heyecanlanacaklardır. İhtiyacınız olan kağıt, boya kalemleri, patates ve renkli boyalar. Patateslere istediğiniz şekilleri verdikten sonra çocuğunuzla birlikte renkli baskılar yapmak çok eğlenceli dakikalar geçirmenize sebep olacaktır. Patates baskılardan sıkıldığınız zaman ise ellerinizi baskı yapabilirsiniz

Fikirlerinizi paylaşın;