2020 Yılıyla Beraber Eğitim Sistemi Değişiyor. İşte Yeni Eğitim Sistemi!

4
221
Yeni Eğitim Sistemi 2020 Nasıl Olacak?

Yeni eğitim sistemiyle herşey değişiyor.Radikal bir değişim geçirecek olan eğitim sistemi 2020 de uygulanacaktır.Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, 19 mayısta  İstanbul’da tanıttığı yeni eğitim modeli öğrencileri peki ne derece etkileyecektir.Bunun gibi bir çok soru velilerin aklını kurcalıyor. Bu eğitim sistemin diğer sisteminden farkı ne olacaktır. Veli ve öğrencilere ne vaat ediyor.

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında Başlayacak

Eski sistem önümüzdeki yıl baştan sona yenileniyor. Yeni eğitim sistemi 9.sınıftan başlıyor..Daha az ders, daha fazla uygulamaya yer veriyor. Hepimizin şikayetçi olduğu ”ezbere dayalı sistem” böylelikle son mu bulacak?

Lise ders sayıları , 9.sınıfta ders sayısı sekiz derse, 10.sınıfta dokuz derse, 11 sınıfta dokuz derse, 12 sınıfta ise ders sayıları yedi derse düşürülecektir. Böylelikle öğrenci üzerindeki ders baskısı da azalmış olacaktır.

Yeni Eğitim-Öğretim Yılın Ayrıntıları

  • Dersler azaltılıyor
  • 12. sınıflara destek programları geliyor.
  • Üniversitedeki gibi ders seçme sistemi geliyor. Her öğrenci bu yeni eğitim sistemiyle istediği dersi seçebiliyor.
  • Bilgi Kuramı zorunlu ders oluyor.

( Zorunlu ders haline getirilen Bilgi Kuramı Dersi nedir; Bilgi Kuramı dersi bilginin ne olduğunu doğrudan inceleyen bir bilim dalıdır. Bilim olgusu nasıl oluştu? Bilginin özü, sınırı ve kapsamının ne olduğunu inceliyor.Bu oldukça heyecan verici bir ders olacağı kesin. Gelecekle ilgili olarak birazda olsa kaygılarımızı, endişelerimizi dindirdiğini söyleyebiliriz.Gelişen bilim ve teknoloji çağında yok olma riskimizi ortadan kaldırmak için bu ders, umut ışığı diyebiliriz. Çünkü bilgi kaynağının nereden ve nasıl geldiğini öğrenen ve sorgulayan bir beyin, gelecek ile ilgili de öngörülerde bulunabilecektir. Bir çok kaynak 2030 ve sonrasıyla ilgili olarak ciddi öngörülerde bulunuyor. Aslında etrafımıza, komşularımıza baktığımızda en basit örnek olarak son zamanlarda oldukça popüler olan yapay zeka her tarafımızı kuşatmış durumda. Peki biz  bunun neresinde yer almak istiyoruz.Biz herşey de olduğu gibi dışarıya bağımlı olmaya devam mı edelim yoksa dışarısını mı kendimize bağımlı hale mi getirelim.

Düşünen, eleştiren, bilimle uğraşan beyinlere ihtiyacımızın olduğu kesin. O yüzden Bilgi Kuramı Dersinin zorunlu hale getirilmesi gelecek için bir ışıktır.

Bilmenin farklı yolları ve farklı yöntemleri, bilgi türleri hakkında düşünmeye ve amaca yönelik tamamen sorulardan oluşur.

En önemli sorulardan bir tanesi olan ”biz nasıl biliyoruz?” ,”Nasıl Kanıtlayabiliriz?” ”En iyi modelin hangisi olduğuna nasıl karar verilebilir?” gibi bir çok sorunun cevabını arıyor.

Bilgi Kuramı dersin zorunluluğuyla beraber bu ve bu gibi tartışmalar öğrencilerin kültürel bakış zenginliğini artmasını sağlıyor.

Bilgi kuramı öğrencileri, düşünen bireyler olarak bilginin karmaşıklığını daha iyi kavramaya ve dünyaya karşı sorumlu davranmanın gerekliliğinin farkında olanlardır…)

  • Uygulamalı öğrenmeye daha fazla ağırlık veriyor.
  • Ortaöğretime kariyer ofisleri geliyor.
  • Yeni ortaöğretim de kıdemli geçiş geliyor.
  • Lise son sınıflar için oldukça değişik dersler geliyor.Bu dersleri ilerleyen zamanda hep beraber göreceğiz.

Konuyla ilgi açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şunları söyledi;

2020 yılı- Yeni- Eğitim- sistemi

Ortaöğretim tasarımından söz ettiğimizde, okul profili değerlendirme, tasarım beceri atölyeleri, e-portfolyo, e-rehberlik ve benzeri birçok proje, mesleki eğitimde yaptığımız birçok proje aslında bu vizyonun parçaları. Bu parçaların da her birisinin birbiriyle bir bağlantısı var. Yani birbirini tamamlayıcı etkiye sahipler. Bu çok önemli.

Çok yüksek bir katılımla hazırladık bunu. Öğretmenlerimize, çocuklarımıza, gençlerimize sorduk. Bu Türkiye’nin 2030-2040’larda, 2053’te nasıl bir fotoğrafa ihtiyacı olduğuyla ilgili bir mesele.

Acele etmiyoruz. Acele edersek çözümlerimiz daha sonra problem olur. Sınıfta öğretmenleri güçlendirmeden bu tasarımın hayata geçmesi mümkün değil. Bu konuyla ilgili çalışmalar var.

Çocukların matematik uygulamalarıyla ilişkilendirilmesi çok önemli. Alan derslerinde proje ve uygulama olması çocuklarda derinleşmeye yol açacak. Sorun çözmeyi, soru çözmekten ayırmak gerekiyor.

4 YORUMLAR

Fikirlerinizi paylaşın;