TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) VE YKS’DE (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) Nedir? - Meltem UTKUTYT (Temel Yeterlilik Sınavı) VE YKS’DE (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) BEYAZ SAYFA

Bu yıl itibari ile YÖK’ün kararıyla sınav sisteminde oluşan değişiklikler muallak ve belirsizlikler sınava girecek olan tüm öğrenci ve velilerimize soru işaretleri uyandırsa da beklenen açıklama geçen gün itibariyle geldi. Yeni iki kelime girdi lügatımıza. TYT ve YKS neydi? Bu iki kelimenin açıklaması içinde gizli olan şeyler nelerdi? Dilerseniz hep birlikte bir bakalım.

Evet arkadaşlar şu bir gerçek ki YGS ve LYS döneminde katı kurallar, çokça sorular, detaylar ve bol miktarda puan tiplemesi vardı. Ayrıca zaman kaybı ve üniversitelerde bolca boş kalan kontenjanlar mevcuttu. YÖK bunları iyi analize etmiş olacak ki sınavı daha sade, daha esnek, daha rahatlatıcı bir bünyeye sokarak tekrar bize sundu.
Yeni sınav sistemi 2 aşamalı bir oturumdan oluşuyor ve aynı gün yapılması planlanıyor. Bu sınavlar TYT ve YKS olarak isimlendiriliyor.

5996dd96f1d64.jpg


TYT VE YKS NEDİR?

TYT (Temel Yeterlilik Sınavı)
23 Haziran 2018 tarihi itibariyle girecek olduğunuz sabah oturumunun adıdır. 40 Türkçe ve 40 Matematik sorularını kapsar. 80 soru için 90 dakika verilmiştir. Bu ise öğrencinin bir soruya bir dakika kuralının önüne geçmiş, rahatlıkla cevaplama süresi verildiğinin göstergesidir. Bu sınavın etkisi %40 olacaktır. Tüm öğrencilerin girmesi zorunludur.

2. oturumda YKS(Yükseköğretim Kurulu Sınavı) ise Matematik(40), Fen Bilimleri(40), Fizik(14), Kimya(13), Biyoloji(13), Türk Dili Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1(40), Türk Dili Edebiyatı(24), Tarih(10), Coğrafya(6), Sosyal Bilimler 2 (40), Tarih 2 (11), Coğrafya 2 (11) Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) (12), Din Kültürü (6). Ayrıca 24 Haziran Pazar günü dil sınavı mevcuttur. Burada sayısal öğrencisi Matematik ve Fen Bilimleri sınavına, eşit ağırlık öğrencisi Matematik ve Türk Dili Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1 sınavına, Sözel öğrencisi Türk Dili Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 2 sınavına girmekle yükümlüdür. 80 soru için 180 dakika verilmesinden kaynaklı olarak; eğer ki öğrenci kendi alanındaki soruları cevapladıktan sonra başka bir alanın sorularını da cevaplamak istiyorsa, verilen süre uzun olduğu için bu durumu bir çok öğrenci kendi adına avantaja çevirecektir.  Geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de Meslek Yüksek Okulu için TYT ‘ de 150 baraj, Lisans Programları için TYT ve YKS birleştirilmiş puanına göre 180 barajı konuldu.

TYT VE YKS BİZİM İÇİN NEDEN BEYAZ BİR SAYFA?

Değerli öğrenciler;

Daha az soru, daha çok zaman ilk neden. Bununla birlikte sınav salonuna 15 dakika erken gelme kuralının kaldırılması , daha kısa bir zamanda sınavların yapılıyor olması, sınavın aylara yayılmıyor olması, daha az soruyla daha fazla zaman harcayabiliyor olmak, en önemli noktalardan bir tanesi de 200 puan ve üzeri alanların bir sonraki yılda bu hakkının gizli kalmasıdır. Bu ve benzeri alınan kararlar öğrencinin menfaatine, içsel kaygı ve buna eşlik eden psikolojik karamsarlıklara meydan vermemesi ve bunları düşünce yapısından bertaraf etmesi anlamı taşır. Kaygının öğrenme üzerindeki en önemli yanı şudur: Üst düzey kaygı veya alt düzel kaygı (kaygısızlık) öğrenmeyi ve odaklanmayı olumsuz etkiler. Öğrencilerimiz sınavda kaç dakika kaldı, yetişecek mi, bu sene istediğim puanı almazsam ya da bu puanla tercih yapmazsam gelecek yıl bu hakkım ölüyor vs. gibi içsel konuşmalarına son vererek girecek rahat ve huzurlu bir TYT ve YKS sınavı geçirmesini sağlayacaktır.

Yeni sınav sistemi ve süreci kısaca özetlediğim sürece siz değerli öğrencilerime küçük bir önerim olacaktır.

Sevgili Öğrenciler;

Görünen o ki ÖSYM ve YÖK, yeni sınavda Türkçe ve Matematiğe olan önemi katlayarak önümüze sunuyor. Bizim bundan sonra yapmamız gereken yegane şey şudur. Her gün Matematik ve Türkçeden 30’ar soru çözmek, sınav gününe kadar 7200 soru yapar. Bu ise istisnai olarak Türkçe ve Matematikten 2 veya 3 soru bankası bitirmektir. Bu size pratiklik ve fayda sağlayacaktır.
Özel Aydın Bilgi Anadolu Lisesi olarak yapılan değişiklikleri anında dönüt verdiğimiz için bunun haklı mutluluğu ve gururunu yaşamaktayım.

Sınava girecek olan siz değerli öğrencilerim kalbinizdeki kuş nereye uçmanızı istiyorsa orada var olunuz. Saygılar…

59f6e0978760d.JPG

Özel Aydın Bilgi Anadolu Lisesi

Rehberlik ve Psikolojik Danışman
Meltem UTKU
th_59f87fc45c8cb.jpg

Uzman Diyor Ki

Tümünü Göster