Nasıl Bir Anaokulu Seçilmeli? - Ülkü ÖZDEMdogru-anaokulu-nasil-secilir-.jpg?resize
NASIL BİR ANAOKULU?

Evet sevgili ebeveynler; gözünüz gibi baktığınız hatta gözünüzden bile sakındığınız, canınız, kanınız olarak kanıksadığınız çocuğunuz gelişim süreçlerini tamamlayarak okul öncesi dönemine erişti.

Sizde sırf çocuğunuza sosyal bir platform oluşturabılme adına yada çocukların yarışatı formatına sokulduğu bu dönemde  ilerideki okul hayatına kaliteli bir katkı yapabilmek adına başladınız onun için en iyi olabilecek okulları araştırmaya..

Eyvah o da ne ?

Siz iyi bir okul bulabilmek için çıktığınız bu yolda; ilk adım olacak olan kreşinizi bulabilmek için bilezengın bir yelpazeyle karşılaştığınızı gördünüz.

Sanattan spora, yabancı dilden müziğe, akıl oyunlarından mental aritmetiğe kadar belki de o güne kadar duymadığınız okul öncesi kurumlarına ait içeriklerle karşı karşıya kaldınız.
shutterstock_110685293.jpg?resize=1024%2

Peki sizce iyi bir kreş ve aydında anaokulu nasıl olmalıydı ?

Herşeyden önce bir anne olarak çocuğumun evden ayrılacağı ilk aile kurumu sonrasındaki okul kurumu kriterlerini kendi açımdan sizlerin istekleri doğrultusunda, yaşadığım ve edindiğim tecrülerin ışığında şöyle sıralayabilirdim :

***Bana güven vermesinin yanında çocuğuma güven veriyor muydu ?

***Çocuğum benim onu bıraktığım zamandan aldığım zamana kadar kaliteli bir zaman geçirebiliyor muydu ?

***Aldığım zaman mutlu muydu ?

***Arkadaşları ve öğretmeniyle sağlıklı bir iletişim kurabilmiş miydi ? 

***Evde o gün anasınıfında yaptıklarından bahsediyor muydu ?

***O anlatırken mutlu muydu ? Akabinde bende onun mutluluğuna ortak olabiliyor muydum ?

***Terlediğinde üstü değişiyor muydu ?

***Hasta ise ilaçları ile ilgilenilerek  ateşi ölçülüp kontrol altında tutulup, aileye bilgi veriliyor muydu ?

***Özbakım becerilerini henüz tam gerçekleştiremiyor ise yardımcı personel bu konuda özverili davranabiliyor muydu ?

***Yemek yemeyen bir çocuk ise zorlamadan birşeyler yemesinin önemi anlatılarak çocuğun karnının doyması sağlanıyor muydu ?

***Fiziki koşulları bakımından anaokulu çocuğun hareket alanını kısıtlamayacak şekilde mi oluşturulmuştu ?

***Çocukların emniyeti ve güvenliği için gerekli önlemler alınmış mıydı ?

***Öğretmenlerinin eğitim düzeyi lisans ve lisans üstü müydü ?

***Öğretmenler mesleğini çocukların yeterlilik düzeyine uygun gerçekleştiriliyor muydu ?

***Rehberlik hizmeti alabileceğim bir birim oluşturulmuş muydu ?

***İstediğim anda kurumda yönetici ve idareci anlamında yetkili kişilere ulaşılabilecek miydi ?

Görüyorsunuz ya pimpiriklilik boyutuna getirmesek bile kısa bir özdeğerlendirme yapmış olmamıza rağmen bir sürü soruyla karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.

Aileden ilk defa ayrılarak farklı bir grubun içine karışacak olan çocuğumuzu güvenli bir şekilde bırakmak demek yukarıda sıraladığımız soruların ve sorunların çözümüne ulaşabilmek demekti.

Şehrimizde yeni bir oluşum, farklı bir konsept, aynı çatı altında birleşen ekip ruhu, kaliteli hizmet, güvenli bir ortam sloganlarıyla yola çıkmış olan çocuk akademimizde Aydında kreş anlayışına yakışır eğitim-öğretim anlayışımızla hizmet vermeyi amaçlayarak, siz ebeveynlerin  aklına gelebilecek her türlü sorulara cevap bulabilmek için var gücümüzle, sınırlarımızı zorlarak Okul Öncesi Eğitim Kurumu olarak '' EVET BİZDE VARIZ ! '' diyebilmekteyiz.
Afacan Mucitler Çocuk Akademisi ' ne haiz her öğrenci Finlandiye eğitim modeli baz alınarak oyun içerikli öğrenme modülleriyle desteklenilerek, sözel, işitsel, görsel ve dokunsal zekalarına katkı sağlanılarak eğitim yapılmasıı birinci hedefimiz olarak argümanlarımızda yer almıştır.

Afacan Mucitler Çocuk Akademisi farkını ancak yaşayarak öğrenebilme safhasında oryantasyon süreçlerimizle çocuğunuzu gözlemleme imkanına da sahipsinizdir siz ebeveynler olarak.

Bir çocuk bir gelecek demek ise Geleceğinize katkıda bulunmanın yolu da değerlerimiz, kültürel mirasımız, bilim, sanat, spor ve dil öğrenimi gibi aktivelerden geçiyorsa evet bir ebeveyn olarak doğru yerdesiniz.

Yazımın başında da dediğim gibi iyi bir okul yukarıda sıralanan sorulara çözüm odaklı cevaplar bulabilmenin yanısıra beni; bir anne olarak : okul-öğretmen-öğrenci ve aile işbirliği içinde rahatlatabiliyorsa ''EVET BEN DOĞRU YERDEYİM'' demektir.

Siz, siz olun Afacan Mucitler Çocuk Akademisi velisi olmadan çocuğunuzu öğrenciliğe hazırlamayın. Farkı,  farklılığı  bizimle yaşayarak, çocuğunuzun özgüveninin oluştuğu  bu yaşlarda ona ışık tutun ve geleceğe dair korkularını unutturun.

Okulun korkulu rüyası olmaktan çıktığı, koşarak gelmek istediği bir yere dönüşme noktasında güleryüzlü, kaliteli hizmet  anlayışına sahip, plan ve prensipli ilkeleri  benimsemiş eğitim kadromuza güvenin.  Sorularınızın cevaplarını bulmanız, kurumumuzu tercih etmenizinde tek sebebi olsunki, sizlerde çocuklarınızda yarınlara parlayan gözlerle, kendinden emin yüreklerle bırakabilesiniz.

Saygı ve sevgilerimle
Afacan Mucitler Çocuk Akademisi Rehber Öğretmeni Ülkü ÖZDEM.
59e4b5eecad12.jpg