Bu Zamana Kadar Getirilen Sistemler İçinde Tartışmaya En Açık Üniversiteye Giriş Sistemi YKS - Süleyman ÇOKAYBU ZAMANA KADAR GETİRİLEN SİSTEMLER İÇİNDE TARTIŞMAYA EN AÇIK ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

#YKS

Sınav sisteminin açıklanmasıyla birlikte birçok soru işareti ortaya çıktı. Öncelikle sınavın zamanlaması 1 yıl önceden çalışmaya başlayan öğrenciler için moral bozukluğu ve sisteme karşı bir güvensizlik oluşturdu.


*İlk oturumda sadece Türkçe ve matematik sorularak tarih, coğrafya, felsefe ve din derslerinin önemi sıfırlanmış oluyor.

*Geniş bir lise fen bilimleri müfredatını sadece 40 soruyla  ölçülmesi  ölçme değerlendirme ilkelerine uygun değildir

*Aynı gün içinde sınava giren öğrencilerin ilk oturum sonrası motivasyonunun düşük olması doğrudan alan sınavını etkileyecektir. Sanıldığı gibi stres azalmayacak artacaktır.

*Öğleden sonra o sıcakta ve yemek sonrası bir sınav nasıl bir ruh hali yaratacak?

* 13 biyoloji soruyla tıp fakültesini kazanan doktor adayları, tarih bilmeyen avukat, siyaset bilimci  … Üniversitelere gidecek öğrenci altyapısı düşük olacaktır. 2010 yılında bu yüzden derslerin katsayıları değişmişti.

*2017 YGS de yaklaşık 650.000 kişi barajı geçememişti. Mevcut düzende adayları barajı geçip geçemediğini nasıl anlayacak? Sınava giren 2 milyon üstündeki öğrencileri tekrar öğleden sonra sınava almak hem maddi hem de fiziki sıkıntılar yaratacaktır.

*Soru sayılarının az olması sınavın çok zor  olmasına yol açabilir. Birinci oturumda ise çok sayıda birinci de çıkabilir.

*Yabancı dil öğrencileri için matematik testinin bu kadar ağırlıklı olması öğrencilerin aleyhine olacaktır.

Süleyman ÇOKAY

Psikolojik Danışman / Eğitim Uzmanı

Uzman Diyor Ki

Tümünü Göster