Yeni Üniversite Sınavı YKS – TYT Nasıl Uygulanacak?

Haber Detayları

YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI YKS – TYT NASIL UYGULANACAK?
5765428a12bfb.jpg2018 Üniversite sınav sistemi değişikliği milyonlarca üniversite adayı ve aileleri tarafından takip ediliyor. Daha önce uygulanan YGS ve LYS üniversite sınav sisteminin yerine bu sene uygulanacak olan (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) YKS ve (Temel Yeterlilik Testi) TYT sınav sistemi getirildi.

YÖK Başkanın ilk açıklaması sınavın aynı gün uygulanacağına yönelikti fakat 9 Kasım saat 22:00’de yeni bir açıklama ile sınav sisteminde bir değişiklik daha gerçekleşti.

Buna göre; 2018 yılında yeni üniversite sınav sistemi YKS ve TYT nasıl uygulanacak? YKS ve TYT hangi tarihlerde uygulanacak? Sınav süresi ne kadar olacak? Sınav soru sayısı ve içeriği nasıl olacak? Üniversite puan sisteminde değişikliler neler? YKS ve TYT güncel bilgilerine haberimizden ulaşabilirsiniz.
5996dd96f1d64.jpg


YKS VE TYT SINAV TARİHLERİ VE SÜRESİ

Bu yıl üniversite adayları sınava 2 aşamada girecek.

Buna göre; 23 – 24 Haziran 2018 tarihlerinde girecek. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvuru tarihi ise 1 Mart – 21 Mart tarihleri arasında olacak. Sınav sonuçları 31 Temmuz’da açıklanacak. YÖK, öğrencilerin konsantrasyonunu göz önünde tutarak TYT’yi 2 oturuma böldü. Sınavda soru sayısı 80’den 120’ye çıkarken sınav süresi de 90’dan 135 dakikaya çıktı.SINAV SORU SAYISI VE İÇERİĞİ NASIL OLACAK?

Yeni üniversiteye giriş sisteminde ilk açıklamada birinci oturumda sadece 40 Türkçe, 40 matematik olmak üzere toplam 80 soruya 90 dakika verilmişti. 9 Kasım gecesindeki açıklamada ise eski YGS sistemini hatırlatan bir düzenleme yaptı sınavın gününü değiştirdi, yeni testler ekledi.

FEN, DİN VE FELSEFE TESTLERİ EKLENDİ!

Yükseköğretim Kurulunca yeni düzenleme ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı; Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi. Matematik testindeki 40 soruya ek olarak da 20 fen bilimleri sorusu (biyoloji, fizik ve kimya) olmak üzere TYT’de toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.İKİNCİ AŞAMA OLAN YKS PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Sınavın ilk aşaması olan TYT Cumartesi sabahı, ikinci aşama olan YKS ise Pazar günü, Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Lisans programlarına yerleştirme için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı şeklinde olacak.TEST TÜRLERİ VE SORU ADETLERİ NE KADAR OLACAK?

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.Üniversite adayları, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.Fen Bilimleri Testi'nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.ÜNİVERSİTE’YE GİRİŞ PUANLARI NASIL OLACAK?

YGS’de 6 puan türü vardı. TYT’de ise her adayın sadece bir puanı hesaplanacak. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) olarak uygulanacak.Üniversite adayları öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak."Sözel", Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne "Sayısal", Türkçe-Matematik (TM) olarak adlandırılan puan türüne "Eşit Ağırlık" puan türü karşılık gelecek.Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre, adaylar "Sözel Puan" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini, "Sayısal Puan" için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, "Eşit Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini, "Sözel + Eşit Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testlerini, "Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, "Sözel+Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı" için ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözecekler.YKS ücretinin ne kadar olacağı ÖSYM’nin sitesinden yayınlanacak.Üniversite sınav sistemi değişikliklerini, eğitim ile ilgili güncel haberleri ve üniversiteleri güncel bilgileri ile takip edebilmek için şimdi hangiokuldaokumaliyim.com üyeliğinizi oluşturun! Şimdi ÜYE OL!

Hangiokuldaokumaliyim.com ile okul seçimin daha kolay!hoo_logo_.png