TEOG Yerine Gelen Sistem Nasıl Olacak? Yeni Sistem Belli Oldu!

Haber Detayları

59ff020a0027d.png

TEOG YERİNE GELEN SİSTEM NASIL OLACAK? YENİ SİSTEM BELLİ OLDU!

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ TEOG YERİNE GETİRİLECEK SİSTEMİ AÇIKLADI!


19 Eylül’de TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından milyonlarca veli ve öğrenci, 2017 - 2018 yılında, TEOG yerine gelecek sistem nasıl olacak? Liselere geçiş sistemi nasıl olacak? Mahalli Yerleştirme Sistemi nasıl olacak? Sorularının cevaplarını bekliyorlardı.
Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınavının yerine gelecek olan sistem için bir süredir çalışma yapıyordu. Herkesin merakla beklediği Liseye geçişte nasıl bir sistem olacak? TEOG yerine ne gelecek? liselere geçiş nasıl gerçekleşecek? Ortaöğretim okuyan ve okuyacak olan milyonlarca öğrenci ve velinin sorduğu sorulardi. TEOG yerine getirilecek sistem ile ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG yerine getirilecek olan sistemin detaylarını açıkladı.

Bakan Yılmaz, yeni sistemin adının nasıl olacağına ilişkin soruya, "Vatandaşımız biz ne dersek kendisi en iyi algıladığı şekilde oluşacak ama veli tercihine bağlı Serbest Kayıt Sistemi" şeklinde yanıt verdi. Bakan Yılmaz, "Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek" dedi.“TEOG YERİNE GETİRİLEN SİSTEMİN ADI!”

Proje okullar için tek sınav yapılacağını söyleyen Bakan Yılmaz, "İsteğe bağlı bir sınav. Soruları biz hazırlıyoruz. Hepsi bulunduğu illerde yapılacak. Merkezi bir sınav, yerelde yapılacak, bütün sorular bakanlığımızca hazırlanacak. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız" dedi. Yeni sistemin adı; "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"“SINAVLA KAYIT ALAN OKULLAR İÇİN MERKEZİ SINAV YAPILACAK!”

Bakan İsmet Yılmaz’ın TEOG sisteminin yerine getirilen yeni sistem olan "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" ile ilgili açıklama notlarına bakacak olursak;-Sınavla kayıt alan okullar için merkezi sınav Haziran’ın ilk hafta sonu yapılacak,

-Sınav süresi 90 dakika olacak ve 60 soru sorulacak,

-Sınav iki bölümden oluşacak, tek oturumda yapılacak. 

açıklamalarında bulundu.“SINAV NASIL UYGULACAK”

Yeni getirilen sistem olan "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" ile nitelikli okullar için merkezi sınav uygulanacak. TEOG yerine uygulanacak olan sınav için;-6. 7. Ve 8. Sınıf müfredatından hazırlanacak sorular sorulacak,

-Sınav, sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölümden oluşacak.“MERKEZİ SINAVA GİRMEK İSTEMEYEN ÖĞRENCİLER EVLERİNE YAKIN 5 OKULAN BİRİNİ SEÇECEK!”

TEOG yerine getirilen yeni sistem "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" ile her öğrencinin sınava girme zorunluluğu yok, sınava girmek istemeyen öğrenciler evlerine yakın olan 5 liseden birini tercih edebilecek.“OKULLARIN BAŞARI PUANI DOLDUĞUNDA OKUL BAŞARI PUANI ESAS ALINACAK!”

Adrese Dayalı Kayıt Sistem’inde Okulların kontenjan sayıları dolduğunda okul başarı puanları esas alınacak öğrenci başarı durumuna göre okula kayıt yaptırabilecek.