ÖZADER’in Gerçekleştirdiği “Etkili Öğretmen Eğitimi” Konferansının İçeriği.

Haber Detayları

ÖZADER’in Gerçekleştirdiği “Etkili Öğretmen Eğitimi” Konferansının İçeriği Nasıldı?Etkili Öğretmen Eğitimi Semineri 18 Kasım 2017 tarihinde Acıbadem Doğa Koleji konferans salonunda ÖZADER başkanı Filiz Şahin, Uzm.Psk.Dr.Fatih Kalkınç, Drama Eğitmeni Suat Güneş, Adıgüzel M.Y.O öğretim görevlisi Sevda Özer’in katılımıyla gerçekleşti.


Konferansımız ÖZADER başkanı Filiz Şahin’inMilenyum çağını anlamak” adlı sunumuyla başladı. Bu çağdaki çocukları yetiştiren anne babaların çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılamalarına yeterince fırsat vermediklerinden dolayı, çocuklarda problem çözme kabiliyetinin gelişmemesi üzerinde durdu. Devamında milenyum kuşağını anlamak doğru yaklaşımlarda bulunabilmek için dernek adına başlattıkları ‘’anne-baba okulu’’ adlı projeyi yakın zamanda faaliyete geçirmek istediklerinin müjdesini verdi.


Konferansımızın ikinci yarısı ‘’Anaokullarında verimli öğretmen olmak’’ adlı sunumu gerçekleştirmek üzere Adıgüzel M.Y.O öğretim görevlisi Sevda Özer’in katılımıyla devam etti. Öğretmenin her şeyden önce mesleğini isteyerek, severek tercih etmiş olması ve mesleğine gönül vermiş olması gerektiğini vurguladı. Öğretmeyi sevdiği kadar öğrenmeyi de sevdirebilmesi gerektiğinden ve öğretmenlerin topluma model teşkil etiğinin unutulmaması gerektiğinin üzerinde durdu.

Konferansın ilk yarısının sonunda Hangiokuldaokumaliyim.com satış koordinatörü Beste Diriöz, anaokul çağında çocuğu olan velilere ve anaokullarına hangiokuldaokumaliyim.com eğitim platformunun faydalarından bahsetti.

“Akıl oyunları ve öğrenmeyi öğretmek” adlı sunumuyla Zeka Akademisi Eğitmenimiz konferansımızın devamında yer aldı. Bilişsel düşünme becerilerini arttırmak adına tasarlanmış olan bu oyunların çocuklarda çabuk karar verme, sonraki aşamaları öngörme, olasılıkları hesaplama, olaylara ve durumlara farklı açılardan yaklaşabilmeyi öğreteceğinin üzerine durdu.

Yaratıcı drama eğitmenimiz Suat Güneş "Anaokullarında drama tekniğinin çocuklardaki uygulanabilirliği” hakkında konuşma yaptı. Bu tekniğin çocuklarda arkadaş ilişkilerini iyi yönetebilmesi, özgüven duygusunun gelişebilmesi, işbirliği yapabilmesi, sosyal becerilerin güçlenmesi, duygularını kontrol etmesi, kendi özelliklerini ve potansiyelini fark edebilmesi gibi pek çok alanda kullanabileceği bilgiler verdi.


Konferansımızın son dilimi ‘’Okul Evde Başlar’’ adlı kitabın yazarı Uzm.Psk.Dr.Fatih Kalkınç ‘ın katılımıyla devam etti. “Çocuklardaki öğrenme stilleri,çoklu zeka kuramları, empatik yaklaşımda beden dilinin önemi, çocuklardaki olumsuz davranışları olumluya çevirme yöntemleri, olumsuz anne-baba tutumlarının okul yaşamına etkisi ,zor velilerle başa çıkabilmenin yolları” başlıkları altındaki sunumunu gerçekleştirdi. Okul eğitim açısından çocuğun hayatının önemli bir parçası olsada, çocukların okula başlayana kadar ilk eğitimlerini aile yanında alındığının, aile yanında iyi bir eğitim alan çocuklarında okul yaşamında başarılı öğrenciler olarak karşımıza çıkacaklarının önemini açıkladı.Konferansımız ÖZADER başkanımız Filiz Şahin ‘in teşekkür konuşmasıyla sona erdi.