4 Yaş Üzeri Çocuk Psikodraması Programı - ABC Anaokulu

Etkinlik Detayları

“Oyun Çoçuğun dünyasını yansıtan en iyi araçtır” Palanks

Sarıyer ABC Anaokulu bünyesinde gerçekleşecek olan “Çocuk Psikodraması” Çocukarınızın duygularını, ihtiyaçlarını, güçlü yönlerini tanıması, kendini ifade edebilmesi, sorunlarla baş edebilmesi, sorumluluk, özgüven ve sosyal beceri kazanabilmesi için düzenlenmiş terapi programının yanında bir eğitim etkinliğidir.

Psikolog Erdinç MEMİŞ eşliğinde 4 yaş grubu üzeri çocuklarla, yaş aralığına göre gruplar oluşturularak, 90 dakika sürecek bir programdır. 

Çocuk psikodrama grupları her tür davranış sorunu yaşayan, hiperaktif, içe kapanık,arkadaşları ve öğretmenleri ile uyumsuz, saldırgan, anne babası boşanmış ya da boşanmak üzere olan, kardeş kıskançlığı yaşayan, ders başarısı düşük, ebeveynlerini kaybeden, kâbusları ve korkuları olan, istismara uğrayan ve daha birçok güçlüğü yaşayan çocukların katılabildiği ve ortalama 4-6 çocuğun birlikte çalışarak ürettiği yaratıcı bir tedavi ortamıdır. Gruplar haftada bir 1,5 saat olmak üzere çocuk psikodrama terapisti tarafından yürütülmektedir. Grup çalışmasına katılan çocukların aileleri ile de ayda bir defa grup çalışması yapılmaktadır. Bireysel görüşmelere göre oldukça ekonomik olan bu grup çalışmaları çocuğun gelişimi açısından önemlidir . Grup çalışmaları çocukların sorunlarına çözüm üretmenin yanı sıra, onların kişisel gelişimlerini de desteklemektedir. Psikodrama insanlara spontan olarak hareket edebilecekleri bir sahne sunar. Çocuklarda zaten var olan bu spontanlığı, performans kaygısı olmaksızın kullanmalarını sağlayarak onlara duygu ve düşüncelerini eyleme dökme cesareti kazandırır. Kimsenin onları yargılamayacağına dair güven geliştiren bireyler kaygı ve korkularıyla, sorunlarıyla yüzleşebilirler. Çocuklar geleceğimizin temsili olduklarına göre, onların maalesef erken karşılaştıkları aile içi çatışma, boşanma, ölüm, taciz, istismar, okul problemleri gibi yetişkinlerin dahi bazen zorlandıkları sorunlarla baş edebilmeleri için kendi oyunlarını, kendi dramlarını sahneleyebilecekleri ve kendi güçlerini keşfetme becerisini öğrenecekleri psikodrama ile tanıştırınız.Psikodrama gruplarında önce çocuklar çalışmaya hazırlanırlar. Bunun için bazen terapist bir konu sunar, bazen çocuklar bir öneride bulunur. Tüm bunlar gerçekleşirken psikodramanın iyileştirici teknikleri olan rol alma rol değiştirme, eşleme, ayna gibi teknikler kullanılır.

Oturumların sonunda öğrenilenler paylaşılır. Bu çalışmalar süresinde çocuklar genelde aktiftir.

Çocuk Psikodramasından sadece sorunları olan çocuklar değil, kişisel gelişimini zenginleştirmek isteyen çocuklar da faydalanabilmektedir. Kişilik gelişimi, duygusal gelişim, girişkenlik, öfke kontrolü, özgüvenli davranışlar sergileme, kendini daha iyi ifade etme gibi birçok konuda gelişmek isteyen tüm çocuklar bu terapi programından faydalanabilirler.

Etkinlik; grupların yeterli sayıya ulaştığında başlayacaktır.Başvuran anne ve babalar ile ön görüşme yapılarak bilgi verilecektir.

Bilgi ve kayıt için : 0541 334 14 33 – 0212 324 00 06 
Sarıyer ABC Anaokulu bilgileri için tıklayınız.