2018 Yeni Üniversite Sınav Sistemi Açıklaması (YKS) Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak?

Duyuru Detayları

2018 YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ AÇIKLAMASI (YKS) YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI NASIL OLACAK?

Üniversite giriş sınavı değişikliği YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından 26 Eylül’de açıklanmıştı.

Milyonlarca Öğrenci yeni sınav sisteminin nasıl olacağını bekliyordu. İlgili açıklama Saraç’tan bugün geldi.Bugün, YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişte yeni sistemin nasıl olacağını açıkladı. Yeni üniversite sınav sisteminin adının 'Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı' olduğunu açıklayan Saraç, oturum sayısının 2'ye indirildiğini söyledi, ''Puan türleri ise 18'den 5' indirildi'' dedi. Saraç yeni sistemin bu sene uygulanacağını söyledi.YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ’IN YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIN BAŞLIKLARI;Aksayan tarafları giderecek, öğrenciler üzerindeki stresi azalatacak, daha yalın bir sistem için gerekli düzenlemenin Türkiye'ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu gerçektir. Lise eğitimi, yükseköğretim de dahil, eğitimin bel kemiğidir.

Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlatıp, bitirmeyi planladık.

18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz. Fakat her puan türünde Türkçe ve matematik etkili olacak.

Milli Eğitim müfredatı bu sınavda da esas alınacak.Sözlerine şu şekilde devam eden Saraç;

“Ailelerimiz ve öğrencilerimiz asla tedirgin olmasınlar. YÖK'ün asli görevi bilimde kalite çıtasını yükseltmek ama toplumu sarsmayacak bir yöntemi benimsemesi lazım. Eğitim ve öğretimdeki her değişiklik çocuklara dokunmaktadır ama biz buna çok dikkat ediyoruz.”“Öğrenciler çalışma yöntemlerini değiştirmesinler sadece sıkı sıkı derslerine sarılsınlar.”ÜNİVERSİTE SINAVININ YENİ ADI: YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

Yeni üniversite sınavı (YKS) 2018 döneminde uygulanacak.Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yabancı dil hariç haziran ayında bir hafta sonu yapılacaktır, iki oturum olacaktır. İkinci oturumda adayların lise müfredat bilgisi esas alınacaktır.Yabancı dil sınavı bir oturum ile tek sınavda yapılacak.Adaylar ilk oturuma girmesi zorunlu olacak.Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz yıllarda uygulandığı gibi bu yıl da MEB müfredatına dayalı olacaktır.ÜNİVERSİTE SINAV TARİHİ NE ZAMAN OLACAK?

Saraç sınav tarihi ile ilgili; “Bu giriş sisteminin usul ve esaslarının belirlenmesi YÖK’e has. Ama ÖSYM’nin de bir sınav takvimi var. ÖSYM başkanı ile bu hususu müzakere edeceğiz.” Söyledi.YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI SORU SAYILARI ve DİĞER BİLGİLERİ

***Birinci oturumda 40 adet Türkçe, 40 adet matematik sorusundan oluşan sınav, Cumartesi sabahı gerçekleştirilecektir. Sınav sorularının toplamı 80 olacaktır.***Adayların bir ön lisans programını tercih edebilmeleri için temel yeterlilik testi puanı 150 olmalıdır.***Temel yeterlilik testi 180 üzeri olanlar önlisans programına kayıt olabilecektir.***Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yılda geçerli olacaktır.***Outumların süresi geçmiş yılların deneyimleri ve adayların stres yaşamaması için değerlendirilerek belirlenecektir.***Sosyal testi yüzde 50, fen testi yüzde 50 etkili olacaktır.***Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacaktır.***Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı bu sene de tutulmuştur.***Engelli adaylara yönelik uygulamalar devam edecektir.Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir. Temel yeterlilik esaslı bir değerlendirme söz konusu olacaktır. Tek bir puanla meslek yüksek okulları tercih edilebilecektir. Orta öğretim sürecini odağa alan bir sistemdir.Bu yıl uygulanacak olan yeni sistemde sınava girecek tüm üniversite adaylarına başarı ve şans getirmesini diliyoruz.